Yeni Başlayanlar İçin Pronasyon

Yeni Başlayanlar İçin Pronasyon

Koşu, lojistik anlamda en basit spor gibi görünse de -sadece ayakkabılarını giy ve koş- koşu hakkında hala birçok makale, kitap ve dersler bulabilirsiniz. Bu durum konu en ana ekipmanınız konusunda doğrudur: ayaklarınız. Demarş, itme, uzun adım ve ayak odaklı terimlerini koşu ayakkabısı almaya çalışırken duymuşsunuzdur. Bunların hepsi pronasyonun kilit terimleridir. Bu hareketi anlamak önemlidir, çünkü ayaklarınızın basıncı nasıl alacağını belirlemektedir. Eğer ayağınız içeriye ya da dışarıya doğru fazla gidecek olursa enerji kaybetmeye başlayabilirsiniz ve hatta sakatlık riski ortaya çıkabilir. Bu sorunu çözmek bunaltıcı olabilir. Ancak korkmayın. Eğer koşmaya yeni başlayacaksanız ve hangi koşu tarzını kullanacağınızdan emin değilseniz bu kılavuzu okuyabilirsiniz.

Pronasyon Çeşitleri

Pronasyon Nasıl Kontrol Edilir

  • Ayak sorunları çoğu kişi için hemen göze çarpmayabilir. Büyük ihtimalle hangi gruba girdiğinizi öğrenmek için dışardan yardım almanız gerekecektir.
  • Yakınınızda bulunan koşu konusunda uzman olan bir mağazaya gidin, burada çalışan kişiler siz koşu bandı üzerinde koşarken ya da yürürken promosyonunuzu analiz edebilirler.
  • Eğer koşu alanında uzman bir mağazaya erişiminiz yoksa ayak hastalıkları uzmanında yardım alabilirsiniz.
    Her iki durumda da yürüyüş biçiminizi dışardan bir kişi gözlemleyecektir. Yürüyüş sırasında ayak iziniz, tabanınızın ağırlığı ayaklarınıza gelir.
  • Bazı durumlarda mağazada çalışan kişiler yürüyüş biçiminizi videoya alacaktır. Yavaş çekimde videonun oynatılması sayesinde ayaklarınızın hangi tarafa eğilim gösterdiğini kendi gözleriniz ile görebilirsiniz.
  • Bunun yanında bazı uzmanlar pronasyonunuzu belirlemek için ayak duruş endeksini kullanır çünkü ayak izi şekliniz ve bilek hareketleriniz gibi daha fazla inceleme gerektirir.
  • Ayrıca ayakkabılarınızın hangi tarafa eğildiğine bakabilirsiniz. Eğer içeri doğru eğiliyorsa bu durum overpronasyon dışa doğru eğiliyorsa underpronasyondur.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...