Yeni Doğan Bebeğiniz Normal Bir Şekilde Nefes Alıyor mu?

Yeni Doğan Bebeğiniz Normal Bir Şekilde Nefes Alıyor mu?

♥♥Yeni doğan bebeklerin genellikle nefes alma şekli yetişkinlerinkine göre farklıdır. Yeni doğan bebekler çok hızlı nefes alırlar. Her nefeslerinin arasında uzun beklemeler ve sıra dışı sesler oluşabilir.

♥♥Yeni doğan bebeklerin nefes alma şekilleri ve çıkardıkları sesler yetişkinlerinkinden farklı olabilir. Yeni doğan bebekler:

 • Genellikle ağızlarından değil burunlarından nefes alırlar.
 • Soluk boruları çok daha küçük olduğundan kolaylıkla tıkanabilir.
 • Göğüs duvarları kıkırdaktan oluştuğundan yetişkinlerinkine göre daha yumuşaktır.
 • Akciğerlerini kullanmayı tam olarak öğrenemediklerinden solunum sistemleri hala tam gelişmemiştir.
 • Soluk borularında hala doğumla gelen amniyotik sıvı ve mekonyum bulunabilir.

♥♥Genellikle endişelenecek bir durum olmasa da ebeveynler bebeklerinin nefes alma şekillerinden endişe duyarlar. Ebeveynler bebeklerinin nasıl nefes aldığına dikkat etmelidirler. Böylece durumun normal olduğunu veya bir terslik olduğunu anlayabilirler.

Yeni Doğan Bebeklerde Normal Nefes Alma

♥♥Genellikle yeni doğan bebekler dakikada 30 ila 60 nefes alırlar. Bu sayı, uyuduklarında 20’ye kadar düşebilir. 6 aylık bebeklerde nefes dakikada 25 ila 40 arasındadır. Yetişkinlerdeyse dakikada 12 ila 20 nefes normaldir.

♥♥Yeni doğan bebekler hızlı nefes alıp 10 saniye duraksayabilirler. Tüm bu durumlar yetişkinlerin nefes alma şeklinden oldukça farklıdır.

♥♥Birkaç ay içinde yeni doğanlarda gözlenen bu düzensizlikler kendi kendine düzelir. Yeni doğan bebeklerden bazıları ilk birkaç gün içinde geçici takipne denilen nefes almayla ilgili bir durum yaşayabilirler. Altı aydan sonraysa nefes almayla ilgili sorunlar alerjiden veya grip gibi hastalıklardan dolayı ortaya çıkar.

Nefes Alırken Çıkarılan Sesler Ne Anlama Gelir?

♥♥Bebeğinizin normal nefes alırken çıkardığı sesleri bilmeniz çok önemlidir. Çıkardığı seslerde bir farklılık ya da anormallik varsa dikkatli bir şekilde dinleyip bebeğinizi doktora götürün.

♥♥Solunum sıkıntısı, yeni doğan yoğun bakım ünitelerinin tamamında %15 – 29 aralığında görülür.

Ailelerin Uygulayabileceği Öneriler

♥♥Bebeğinizin nefes alma şekli sizi endişelendiriyorsa doktorunuza danışmaktan hiçbir zaman çekinmeyin.

♥♥Düzensiz nefes alma, aile için endişe verici olabilir. Öncelikle sakin olup bebeğinizi düzgün bir şekilde kontrol etmelisiniz.

♥♥Bebeğinizin nefes alma şekli sizi endişelendiriyorsa:

 • Bebeğinizin normalde nasıl nefes aldığına dikkat edin. Böylece bir anormallik olduğunda bunu anlamanız daha kolay olacaktır.
 • Bebeğinizin nefes alma şekli sizi endişelendiriyorsa doktorunuza video çekerek gönderebilirsiniz. Böylece çok kısa süre içinde endişelerinizi giderebilirsiniz.
 • Bebeğinizi hep sırt üstü yatırın. Böylece bebeğinizi ani bebek ölümü sendromuna karşı koruyabilirsiniz.
 • Bebeğinizde solunum yolları enfeksiyonu varsa ve düzgün uyumuyorsa burundaki tıkanıklıkları doktorunuzun anlattığı şekilde temizleyebilirsiniz.
 • Eczanelerde satılan tuzlu çözeltiler mukusu inceltmek için kullanılabilir.
 • Bebeğinizin ateşi olduğunda veya keyfi olmadığında daha hızlı nefes alabilir. Bu durumlarda bebeğinizin üstüne daha bol ve ince kıyafetler giydirin. Bebeğinize kendi üstünüzdeki kıyafetlerin bir kat fazlasını giydirmeniz yeterli olacaktır. Pantolon ve gömlek giyiyorsanız bebeğinizde altında rahat bir pantolon, üstünde ise gömlek ve hırka gibi iki kat olacak şekilde giyinmelidir.

Doktora Ne Zaman Götürmelisiniz?

♥♥Sorunlara neden olacak durumları erkenden teşhis etmek ileride gelişebilecek durumları önleyeceği gibi tedaviyle iyileşme şansını da yükseltecektir.

♥♥Yeni doğan bebeğinizin nefes alma şeklinde bir gariplik varsa, ciddi bir nefes alma sorunu olabilir. Endişelendiğiniz durumlarda bebeğinizi doktora götürebilirsiniz. Doktorunuz, herhangi bir zamanda arayabileceğiniz bir numara verdiyse doktorunuzu arayarak durumun endişe gerektirecek bir şey olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

♥♥Doktorlar nefes almayla ilgili sorunları teşhis edebilmek için göğüs röntgeni isteyebilirler. Sonrasındaysa duruma neden olan hastalığı tedavi etmek için bir plan oluşturacaktır.

♥♥Bebeğinizi şu durumlarda da doktora götürmeniz gerekir:

 • Nefes aldıktan sonra homurdanıyor veya inliyorsa
 • Burun delikleri şiştiyse
 • Boynundaki kaslar, köprücük kemiklerinin ve kaburganın etrafındaki kaslar geriliyorsa
 • Solunumla ilgili sorunların yanı sıra emzirmeyle ilgili sorunlar yaşıyorsanız
 • Bebeğiniz normale göre uyuşuksa
 • Solunumla ilgili sorunlarla birlikte ateş de varsa

Ne Zaman Acil Servise Gitmelisiniz?

 • Bebeğinizin dudaklarında, dillerinde, el ve ayak tırnaklarında morarma varsa
 • 20 saniye veya daha fazla nefes almadıysa

♥♥Bebekler, çocuklara ve yetişkinlere göre daha hızlı nefes alma eğilimindedirler. Bazı durumlarda nefes alırken anormal sesler çıkarabilirler. Nadiren de olsa bebeklerde ciddi sağlık sorunlarından kaynaklanan nefes alma güçlükleri ortaya çıkabilir. Bebeğinizin nefes alma konusunda güçlük çektiğini anlamanız oldukça önemlidir. Yanlış bir şeylerin olduğunu anlayabilmek için bebeğinizin normalde nasıl nefes aldığına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...