Yeni Doğan Bebeklerde Enfeksiyonların Önlenmesi: B Grubu Streptokok Enfeksiyonu

Yeni Doğan Bebeklerde Enfeksiyonların Önlenmesi: B Grubu Streptokok Enfeksiyonu

B grubu streptokok enfeksiyonu olarak adlandırılan bu hastalık, bağırsaklarınızda veya alt genital sistemde yaygın bir bakteridir. Genellikle bu bakteriler yetişkinlerde zararsızdır. Ancak, yeni doğanlarda ciddi hastalıklara neden olabilir. B grubu streptokok, sağlıklı hamile kadınların yaklaşık %25'inin vajinasında veya rektumunda bulunabilir. Enfekte olan bu kişiler her zaman belirti göstermeyebilir. Yani, hamileyseniz, üçüncü trimesterinizde B grubu streptokok taraması yaptırmanız önerilir. Eğer doğum başladığında sisteminizde bakteriler varsa, doğum sırasında bebeğinize bakterilerin bulaşma riski vardır.

Hamilelikte Enfeksiyonlar Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Hamilelik sırasında ortaya çıkan bazı enfeksiyonlar esas olarak anne için risk oluşturmaktadır. Diğer enfeksiyonlar bebeğe plasenta aracılığıyla veya doğum sırasında bulaşabilir. Bu yaşandığında bebek komplikasyonlar için risk altındadır.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Hastaysanız veya bulaşıcı bir hastalığa maruz kaldığınızı düşünüyorsanız hemen doktorunuzdan randevu alın. Enfeksiyon ne kadar erken teşhis edilir ve tedavi edilirse, sonuçlar sizin ve bebeğiniz için o kadar iyi olacaktır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Sağlıklı bir hamilelik geçirmek için düzenli olarak Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümüne gitmelisiniz.

B Grubu Streptokok Tarama Süreci

Erken doğum yapması beklenen tüm kadınlara doğum sırasında antibiyotik verilir. Bunlar hamileliğin 37. haftasından önce doğum yapması beklenen kadınlardır. Diğer tüm kadınlara rutin B grubu streptokok kültürü yapılır. Bu tarama, 35 ve 37. haftalar arasında gerçekleşir.

Kültür için, doktorunuz vajinanızın alt kısmından ve rektumunuzun dışından bir çubukla örnek alacaktır. Örnek analiz için laboratuvara gönderilecektir. Eğer kültür pozitif çıkarsa doğum sırasında damardan antibiyotik verilecektir. Antibiyotikler genellikle doğumdan en az 4 saat önce verilmeye başlanacaktır.

?Bana Antibiyotik Verilirse Bebeğimin Antibiyotik Alması Gerekecek mi?

Doğum sırasında size antibiyotik verilirse, bebeğinizin B grubu streptokok bakterisine maruz kalma ihtimali azaltacaktır. Kullanılan antibiyotikler penisilin (PenVK) veya ampisilin (Principen)’dir.

Penisilin alerjisi olan kadınlar için sefazolin kullanılabilir. Daha ciddi bir alerjik reaksiyon durumunda, klindamisin veya vankomisin kullanılacaktır.

Doğumdan en az 4 saat önce antibiyotik alırsanız, bebeğinizin antibiyotiklere ihtiyacı olmayabilir. Doğumdan 4 saatten az bir süre önce antibiyotik verildiğinde veya doktorunuz bir enfeksiyondan şüphelendiğinde, bebeğinizin gözlem ve kan testleri için hastanede kalması gerekebilir.

Bebeğinizin kanındaki akyuvar hücrelerinin sayısı ölçülecektir. Ayrıca, kan kültürü ve göğüs röntgeni istenebilir. Bebeğinize koruyucu önlem olarak antibiyotik verilebilir.

?Doğumdan Önce Neden B grubu streptokok için Tedavi Olmalıyım?

Çoğu kadının doğumu hamileliğin son 4 – 5 haftasında gerçekleştir. Bu aralık, genellikle hamileliğin 37. ve 42. haftaları arasındadır. Bu durum, antibiyotiklerin doğumdan dört ila beş hafta önce alınabileceği anlamına gelir.

Birkaç hafta boyunca antibiyotik ilaç kullanmak ciddi yan etkilere neden olabilir. Bunun yerine, B grubu streptokokun neden olduğu bir mesane enfeksiyonu varsa antibiyotikler sadece doğumdan önce B grubu streptokoku tedavi etmek için verilir.

?Neden Tüm Kadınlar B Grubu Streptokok Enfeksiyonunu Önlemek için Antibiyotik Kullanmıyor?

Herhangi bir antibiyotik yan etkilere veya reaksiyonlara neden olabilir. Genel olarak, antibiyotiklerin yan etkileri hafiftir ve zarar vermez. Ancak, bazı insanlar antibiyotiklere şiddetli veya hatta yaşamı tehdit eden tepkiler oluşturabilirler.

Antibiyotik kullanılmasının beraberinde getirdiği bir başka endişe, yeni doğmuş bebeklerde diğer bakterilerin ciddi enfeksiyon oluşturmaları için daha fazla ihtimalin oluşmasıdır.

Vücudunuzda hem iyi hem de kötü bakteriler vardır. Antibiyotikler kötü bakterileri hedef alır. Ancak, bazen antibiyotikler sadece iyi bakterileri yok eder. Buna seçilim baskısı denir. İyi bakteriler öldürüldüğünde, doğal olarak seçilirler. Bu durum, kötü bakterilerin büyümesine izin verir.

Enfeksiyonun tedavisi zor olabilir. Bakteriler, standart antibiyotiklere dirençli olduğundan, seçilim baskısı bakterisi olan bazı kişiler güçlü antibiyotiklere ihtiyaç duyarlar.

Genellikle, B grubu streptokok olan kadınların veya B grubu streptokok enfeksiyonu geliştirmesi için önemli bir risk bulunan bebeklerde doğum sırasında antibiyotik kullanımı önerilmektedir.

Ancak, hamilelik sırasında idrarında B grubu streptokok olan tüm kadınlara ya da B grubu streptokok enfeksiyonu olan bir çocuğu olan kadınlara doğum sırasında antibiyotik verilir. Bu kişilerin test edilmelerine bile gerek duyulmaz.

?Doğum Sırasında Verilen Antibiyotikler Tüm Yeni Doğan Bebeklerde B Grubu Streptokok Hastalığını Önler mi?

B grubu streptokoku olan bir bebek doğurma riski taşıyan kadınlara antibiyotik verilmesi, yeni doğanlarda enfeksiyon olasılığını azaltacaktır. Ancak, bunun yapılması olasılığı tamamen ortadan kaldırmaz. Yeni doğan bebeklerde B grubu streptokok enfeksiyonunun önlenmesinde antibiyotikler %100 etkili değildir.

Amerikan Hamilelik Derneği(American Pregnancy Association)’ne göre, B grubu streptokokunuz varsa ve antibiyotik alıyorsanız bebeğinize geçirme ihtimaliniz 4,000’de 1’dir. Antibiyotik kullanılmadığında bu ihtimal 200’de 1’e düşer.

Rahimdeki enfeksiyon nedeniyle yüksek ateşi olan kadınlar, doğum yaptıklarında bebeklerde B grubu streptokok enfeksiyonun oluşması için risk bulunur. Bu durum, doğum sırasında antibiyotik kullanıldığında bile geçerlidir.

B grubu streptokok enfeksiyonu olan bir kadının kültür sonucunun negatif çıkma olasılığı vardır. Kültür, doğumdan birkaç gün veya birkaç hafta önce yapılsa bile bu sonuç alınabilir.

Diğer durumlarda, bazı kadınların doğumları kısa sürer. Bu kişiler, hastaneye ya da doğum merkezine geldikten hemen sonra doğum yapabilirler. Bu durum, antibiyotiklerin uygulanmasına zaman tanımayabilir.

B grubu streptokok, hamile kadınlarda yaygın bir bakteridir. Herhangi bir belirti gösterilmediğinden tespit edilmesi zor olabilir. Bu enfeksiyonu yetişkinlerde tedavi etmek zor değildir fakat yeni doğanlarda ciddi sonular doğurabilir. Yani, üçüncü trimesterde B grubu streptokok taraması yapılması son derece önemlidir. Her ne kadar antibiyotiklerin bazı yan etkileri olsa da, B grubu streptokokun tedavisinde ve bakterilerin yeni doğan çocuğunuza geçmesini önlemede bu tarama etkilidir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...