Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitelerinde Uygulanan Prosedür Türleri

Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitelerinde Uygulanan Prosedür Türleri

Doğum karmaşık bir süreçtir. Bebeklerde meydana gelen ve rahmin dışındaki yaşamı düzenleyen çok sayıda fiziksel değişiklik vardır. Rahimden çıkmak; nefes almak, yemek yemek ve atıkların yok edilmesi gibi kritik vücut fonksiyonları için plasetaya bağımlı olunmayacağı anlamına gelir.

Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitelerinde Uygulanan Prosedür Türleri

Bebekler dünyaya gelir girmez vücut sistemleri önemli ölçüde değişir ve yeni bir şekilde çalışmaya başlar.

Gerçekleştirilmesi gereken önemli değişikliklerden bazıları şunlardır:

  • Akciğerler hava ile dolmalı ve hücrelere oksijen vermelidir.
  • Dolaşım sistemi değişmeli, böylece kan ve besinler vücuda dağıtılabilmelidir.
  • Sindirim sistemi, yiyecekleri işlemeye ve atıkları atmaya başlamalıdır.
  • Karaciğer ve bağışıklık sistemi bağımsız çalışmaya başlamalıdır.

Bazı bebekler bu ayarlamaları yapmakta zorlanmaktadır. Erken doğan bebeklerde tüm bu değişiklikler 37. haftadan önce gerçekleşecekse, bebeğin doğum kilosu düşükse veya acil tıbbi müdahale gerektiren bir duruma sahiplerse bu ayarlamaların yapılması zor olabilir. Bebekler doğumdan sonra özel bakıma ihtiyaç duyduklarında, çoğu zaman yeni doğan yoğun bakım ünitesine alınırlar. Yeni doğan yoğun bakım ünitesi, ileri teknolojiye sahiptir ve yeni doğan çocuklara özel bakım sağlamak için farklı sağlık uzmanlarından oluşan ekiplere sahiptir. Bütün hastanelerde yeni doğan yoğun bakım ünitesi yoktur ve yoğun bakım gerektiren bebeklerin başka bir hastaneye nakledilmeleri gerekebilir.

Prematüre veya hasta bir bebeğin doğması, ebeveynler için beklenmedik olabilir. Yeni doğan yoğun bakım ünitesindeki alışılmamış sesler, manzara ve ekipmanlar da ebeveynlerin endişelenmelerine neden olabilir. Yeni doğan yoğun bakım ünitesinde yapılan işlemlerin türlerini bilmeniz bebeğinizin özel ihtiyaçlarını karşılayacağından size biraz da olsa rahatlık sağlayabilir.

Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitelerinde Yaygın Olarak Uygulanan Diğer Prosedürler

Yeni doğan yoğun bakım ünitesinde çalışan sağlık uzmanları, bebeğin bakımının düzgün bir şekilde sağlanması için çeşitli başka prosedürler ve testler de yapabilirler.

1 Röntgen

Röntgen, yeni doğan yoğun bakım ünitesinde en sık yapılan görüntüleme testlerinden biridir. Röntgen, doktorların vücuda kesik atmalarına gerek kalmadan vücudun içinin görüntülenmesini sağlayan bir yöntemdir. Yeni doğan yoğun bakım ünitesinde röntgen sıklıkla bebeğin göğsünü görüntüleyerek akciğer fonksiyonlarının değerlendirilmesinde kullanılır. Bebeğin enteral beslenmede güçlük çekmesi durumunda, karın röntgeni de yapılabilir.

2 Ultrason

Ultrason, yeni doğan yoğun bakım ünitesinde çalışan sağlık uzmanları tarafından uygulanabilecek bir başka görüntüleme yöntemidir. Ultrason; organlar, kan damarları ve dokular gibi vücudun farklı bölgelerini ayrıntılı olarak görüntülemek için yüksek frekanslı ses dalgaları kullanır. Bu yöntem zararsızdır ve herhangi bir acıya neden olmaz. Tüm prematüre bebekler ve düşük doğum kilolu bebekler, ultrason testi kullanılarak rutin olarak değerlendirilirler. Yeni doğan yoğun bakım ünitesindeki bebeklerde ultrason genellikle kafatasındaki beyin hasarını ve kanamayı kontrol etmek için kullanılır.

3 Kan ve İdrar Testleri

Yeni doğan yoğun bakım ünitesinde çalışan sağlık uzmanları bebeği değerlendirmek için kan ve idrar testleri isteyebilir:

Sıvıları Ölçmek için Uygulanan Prosedürler

Yeni doğan yoğun bakım ünitesinde çalışan sağlık uzmanları, bebeğe verilen tüm sıvıları ve bebekten çıkan tüm sıvıları ölçer. Bunun yapılması, sıvı seviyelerinin dengede olup olmadığının belirlenmesine yardımcı olur. Ayrıca bebeğin ihtiyaç duyduğu sıvı miktarını değerlendirmek için bebeğin kilosu sürekli kontrol edilir. Bebeğin günlük olarak tartılması, doktorların bebeğin iyiye gittiğini değerlendirebilmelerine yardımcı olur.

Kan Nakli

Yeni doğan yoğun bakım ünitesine alınan bebeklerde genellikle kan yapan organlar yeterince gelişmediğinden bu bebekler yeterli alyuvar hücresini üremez. Bazen de bu üniteye alınan bebeklerde çok fazla kan testi yapıldığından kan kaybı olmuş olabilir. Bu nedenle bebeklere kan nakli yapılması gerekebilir.

Kan nakliyle, bebeğe ihtiyaç duyduğu kan verilir ve bebeğin sağlıklı kalmasını sağlanır. Bu kan bebeğe damardan verilir.

Bebeğiniz yeni doğan yoğun bakım ünitesine yatırıldıysa endişe duymanız normaldir. Bebeğinizin güvenilir ellerde olduğunu ve doktorlarla hemşirelerin bebeğinizin durumunu düzeltmek için ellerinden geleni yaptıklarını bilin. Endişelerinizi dile getirmekten ve bebeğinize uygulanan prosedürler hakkında soru sormaktan korkmayın. Bebeğinizin bakımına dâhil olmanız hissedeceğiniz her türlü kaygıyı hafifletebilir. Bebeğiniz yoğun bakım ünitesindeyken arkadaşlarınızın ve sevdiklerinizin yanınızda olması size yardımcı olabilir. Bu kişiler, ihtiyacınız olduğunda size destek verebilir ve sizi yönlendirebilirler.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...