Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi

Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi

Bebeklerin durumu tam olarak stabilize olmadığında, bebekler yeni doğan yoğun bakım ünitesine götürülür. Bebekler ısıtıcının da olduğu kuvöze alınarak yoğun bakım ünitesine götürülebilecekleri gibi sıcak bir battaniyeye sarılarak sağlık uzmanları tarafından da götürülebilirler.

Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi

Bebek yoğun bakım ünitesinde olduğunda, yeni doğan yoğun bakım ünitesi çalışanları şunları yapar:
Bebeğinizin durumunun stabil olduğunu, iyi bir şekilde nefes aldığını ve yeterli oksijenin sağlandığını kontrol ederler.
Laboratuvar testleri için kan alırlar.
Bebeğe ihtiyacı olan sıvıları ve besinleri vermek için damar yolu açarak serum verirler.
Bebeğin nefes almasında bir sorun varsa ya da daha fazla oksijene ihtiyacı varsa göğüs röntgeni yaparlar.
Kanama sorunlarını önlemek için K vitamini iğnesi ve gözlerde enfeksiyonun önlenmesi için antibiyotik gibi tüm bebeklerin aldığı rutin tedaviler verilir. Bu işlemler bazen yeni doğan yoğun bakım ünitesine gelmeden doğumhanede yapılır.

Yeni doğan yoğun bakım ünitesini ziyaret etmenize izin verilmez. Ancak bu durum, size sürekli bilgi verilmeyeceği anlamına gelmez. Buraya girememeniz yeni doğan yoğun bakım ünitesindeki çalışanların bebeğinizin ihtiyaç duyduğu, yapılması gereken işlemleri daha hızlı yapabilmeleri için gereklidir.

60 – 90 dakika arasında yeni doğan yoğun bakım ünitesi çalışanları sizinle görüşüp bebeğin durumunu ve yapılması gerekli işlemleri sizinle konuşacaktır. Muhtemelen bu aşamada hatırlayacağınızdan fazla bilgi alacaksınız ancak endişelenmenize gerek yoktur. Sağlık görevlileriyle daha sonra tekrar konuşma, soru sorma ve bebeğinizin durumuyla ilgili bilgi alma fırsatınız olacaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...