Yetersiz Beslenmeye Bağlı Demir Eksikliği Anemisi

Yetersiz Beslenmeye Bağlı Demir Eksikliği Anemisi

Anemisi olan kişilerde alyuvar hücresi seviyesi normalin altındadır. Bu durum baş ağrısı, halsizlik, yorgunluk ve daha pek çok belirtiye yol açar. Tedavi edilmediğinde ise uzun vade pek çok sağlık sorununa neden olabilir. Vücutta yeterli demir olmadığında daha az alyuvar hücresi üretilir. Bu durum, beslenmeyle yetersiz demir alımına bağlı olarak demir eksikliği anemisine neden olur. Yani anemi, yediğiniz yiyeceklerle yeterli demirin alınmamasına bağlı olarak görülür.

Yetersiz Beslenmeye Bağlı Demir Eksikliği Anemisi

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Demir eksikliği anemisi vakalarının çoğu hafiftir ve komplikasyonlara yol açmaz. Ancak, beslenme düzeninize demir tekrar eklenmezse başka sağlık sorunları görülebilir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Düzgün beslenmiyorsanız diğer vitamin ve minerallerinizde de eksiklik olabilir. Böyle olduğunu düşünüyorsanız kan testi yaptırmanız ve beslenme düzeninizi değiştirmeniz gerekmektedir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Demir eksikliği durumunda İç Hastalıkları (Dahiliye) bölümüne gidilir.

Demir Eksikliği Anemisinin Belirtileri

Aneminin pek çok nedeni olsa da demir eksikliği en yaygın olanıdır. Demir eksikliği dünyada en yaygın görülen beslenme bozukluğudur. Araştırmalar, dünyadaki insanların yaklaşık olarak %80’inde yeterli demir olmadığını gösteriyor. Ayrıca, araştırmalar insanların %30’unun uzun süreli demir eksikliğinden dolayı anemi olduğunu da öne sürmektedir.
Demir eksikliği kötüleştiğinde şu belirtiler görülür:
Yorgunluk
Zayıflık
Ciltte solgunluk
Nefes darlığı
Sersemlik
Baş ağrıları
Tırnakların kolay kırılması
Nefes almanın hızlanması
Pika sendromu olarak da bilinen buz ya da toprak yeme dürtüsü
Ellerin ve ayakların soğuk olması
Bacaklarda uyuşma ya da karıncalanma
Demir eksikliği anemisi ilk başta çok hafif olur ve belirtiler fark edilmeden kaybolabilir. İnsanların çoğu rutin kan testleri sırasında ortaya çıkmadığı sürece anemileri olduğunu fark etmemektedir.

Demir Eksikliği Anemisinin Nedenleri

Demir eksikliği, Amerika Birleşik Devletleri’nde en yaygın görülen besin eksikliğidir. Ayrıca, aneminin de en yaygın görülen nedenidir. Demir eksikliği anemisi, beslenmeyle yeterince demirin alınmamasının sonucunda ortaya çıkar. Yiyeceklerdeki demirin en zengin kaynakları arasında kırmızı et, balık, bakliyatlar ve demirle zenginleştirilmiş yiyecekler bulunmaktadır. Beslenmenizle yeterli demiri alamıyor olmanızın pek çok nedeni bulunur.

Şu grupta bulunan insanların beslenme düzenlerinde demir miktarının az olma riski bulunur:
 • Et yerine demir bakımından zengin gıdaları tüketmeyen vejetaryenler ve veganlar
 • Beslenme bozukluğu olan kişiler
 • Fakir ya da evsiz olan, yeterli yiyeceğe erişimi olmayan kişiler
 • Sağlıklı yiyeceklere erişimin olmadığı yerlerde yaşayan kişiler
 • Her türlü yiyeceği tüketemeyen yaşlılar
 • İnek sütünde demir eksik olduğu için küçük yaşlarda inek sütü içen çocuklar
 • Kilo vermek için diyet yapan kişiler
 • Meyve, sebze ve et gibi besinler aşısından fakir diyetler yapan kişiler
 • Çok fazla kafein tüketen kişiler
 • Düzenli olarak antasit kullanan kişiler

Demir Eksikliği Anemisinin Teşhis Edilmesi

Doktorunuz anemiyi teşhis etmek için birkaç farklı kan testi yapacaktır:

Demir Eksikliği Anemisinin Muhtemel Komplikasyonları

!Anemi, vücuttaki düşük oksijen miktarının telafi edilmesi için kalbin daha fazla kan pompalamasına neden olur. Demir eksikliği düzeltilemezse kalp yetmezliği ya da kalp kasının genişlemesi görülebilir.

!Hamilelerde ciddi demir eksikliği vakaları erken doğuma ya da bebeğin düşük doğum kilosuyla doğmasına neden olabilir. Hamile kadınların çoğunda bu durumun önlenmesi için demir takviyesi kullanılır.

!Aşırı derecede demir eksikliği olan bebeklerde ve çocuklarda büyümede ve gelişimde gecikmeler yaşanabilir. Ayrıca, bu çocuklarda enfeksiyonlar daha sık görülebilir.

Demir Eksikliği Anemisinin Tedavisi

Beslenme yetersizliğine bağlı demir eksikliği anemisi yaygın görülen bir rahatsızlıktır. Bu durumun tespit edilmesi ve beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi ya da takviye alınması ile tedavi edilebilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...