Yetişkinlerde Gece Altını Islatma Nedenleri ve Tedavisi

Yetişkinlerde Gece Altını Islatma Nedenleri ve Tedavisi

Altını ıslatma çocuklarda normaldir, ancak yetişkinlerde sadece utandırıcı olmakla kalmayıp, aynı zamanda altında yatan bir tıbbi soruna işaret edebilir. Ulusal Kontinans Birliği (NAFC), yetişkinlerin yaklaşık olarak %2'sinin hayatlarının bir döneminde altını ıslatma yaşadığını bildirmiştir.

Yetişkinlerde Gece Altını Islatma Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Yetişkinlerin gece altını ıslatması birden fazla tıbbi sorundan kaynaklanıyor olabilmektedir. Öncelikle altta yatan nedenin bulunması gerekir.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Yetişkinlerin altını ıslatması normal bir durum değil. Bu nedenle başladığı andan itibaren doktora görünmelisiniz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Bu rahatsızlık için Üroloji (Bevliye) bölümüne gidilir.

Yetişkinlerde Altını Islatma Nedenleri

Yetişkinlerde gece altını ıslatma, ADH ya da antidiüretik hormon olarak bilinen hormonu ilgilendiren, hormonal bir dengesizlik neden olabilir. ADH, vücudunuza uykudayken idrar üretiminin azaltılmasını bildirmekle sorumludur. Böylece sizin, bu az miktardaki idrarı gece boyunca birkaç saat tutmanıza olanak sağlar. Eğer vücudunuz yeterince ADH üretemezse, idrar torbanız depolanan yüksek miktardaki idrarı tutamayacak ve altınızı ıslatmanızla sonuçlanacaktır.

Eğer yetişkinlik esnasında altını ıslatma başlarsa, bir doktor tarafından muayene edilmeniz önemlidir. Yetişkinlerde altını ıslatma yaygın değildir ve obstrüktif uyku apnesi, sinir hastalıkları, prostat genişlemesi hatta prostat ya da idrar torbası kanseri gibi bir takım nedenlerden kaynaklanabilir. Yetişkinlerde altını ıslatmanın diğer nedenleri aşağıda özetlenmiştir.

Şeker Hastalığı
Yetişkinlerde altını kaçırmanın asıl nedeni olabilir. Bu hastalığa sahip insanlar şekeri normal olarak işleyemediğinden, aşırı miktarda idrar üretilebilir ve bu da yetişkinlerde altını ıslatmaya yol açabilir.

Diyüretik (İdrar Sökücü) İlaçlar
Yüksek tansiyon gibi bazı kalp rahatsızlıklarının tedavisinde reçete edilir. Bunlar ayrıca daha fazla idrarın üretimi ile idrar torbasında depolanmasına neden olurlar ve gece alındıklarında altını ıslatmaya neden olabilirler. Bunun yerine, bu ilaçları gündüz almayı deneyin.

Alkol ve Kahve Tüketimi
Alkol ve kahve de fazladan idrar üretimine neden olur. Bu yüzden uyumadan önceki 3 saatten daha erken tüketilmelidirler.

Uyku İlaçları
Uyku ilaçları alıyorsanız, idrar yapmanız gereken zamanda uyanamayabilirsiniz ki bu da yetişkinlerde gece altını ıslatmaya neden olur. İlacınızın dozajı ve bu ilacı kullanıp kullanmamanız gerektiği konusunda doktorunuzla konuşun.

İdrar Yolu Enfeksiyonu
İdrar yolu enfeksiyonu (İYE) gibi idrar torbası sorunları yetişkinlerde gece altını ıslatmaya neden olabilir.

Kaygı ve Stres
Endişe ve stres de ayrıca altını ıslatmaya neden olabilir, stresli bir durumun üstesinden geldikten sonra bile devam edebilir.

Genetik
Ayrıca yetişkinlerde gece altını ıslatmanın aileden geldiğinin kanıtları da vardır.

Yetişkinlerde Gece Altını Islatma Tedavisi

Bir yetişkin olarak altını ıslatmayı konuşmak utanç verici hissettirse de, doktorunuz ya da bir kontinans danışmanı ile görüşmeniz önemlidir. Görüşmeniz sırasında tıbbi uzman, mesane rutininiz hakkında soru soracaktır. Bu yüzden görüşmenizden birkaç gün önce idrar alışkanlığınızın kaydını tutmak isteyebilirsiniz. Ne kadar sıvı tükettiğinizin, ne sıklıkta idrara çıktığınızın ve altınızı ıslatmanın ne sıklıkta meydana geldiğinin kaydını tutmayı deneyin.

Doktorunuzun, idrar yolu enfeksiyonunu test etmek için idrar örneğine ihtiyacı olabilir. İdrar torbası (ürodinamik) testi gibi farklı testler de istenebilir.

Kendi Kendinize Ne Yapabilirsiniz?
Altını ıslatan bir yetişkin olmak rahatsız edici olabilir, ancak aşağıda özetlenen, yaşam tarzınızla alakalı yapabileceğiniz bir takım değişiklikler altınızı ıslatmayı durdurmanızda yardımcı olabilir.

Sıvı tüketiminizi kontrol edin: Altını ıslatmayı kontrol etmeye çalışırken odaklanılması gereken en önemli nokta, tüketilen sıvı miktarına bir sınır belirlemektir. Yatmadan önceki son birkaç saatte sıvı tüketimini azaltın ya da sıvı tüketmekten kaçının. Bunun yerine, sıvıları akşam yemeğinden önce ya da akşam yemeğinde tüketin. Böylece, vücudunuz ihtiyacı olan sıvıyı almış olacak ve idrar torbanız uyumadan önce çok fazla sıvı tutmayacaktır.

Alkol ve kafeinden kaçının: Alkol ve kafein idrar torbanızı tahriş ederek daha sık idrara çıkmanıza neden olacağından, akşam saatlerinde bu içecek türlerini tüketmekten kaçının. Bazı insanlar, karbonatlı içeceklerin idrar torbasında tahrişe neden olduğu ve idrar sıklığını arttırdığı sonucuna varmıştır.

Dikkatli seçin: Hali hazırda gece altınızı ıslatıyorsanız, alkollü içecekler tüketmeniz durumu daha da kötü daha getirebilir. Bu vücuttaki alkolün ya da artan sıvı miktarının etkisinden kaynaklanabilir. Eğer alkollü içecekler tüketmeyi tercih ederseniz, alkol miktarı daha az olanları deneyin.

Bir günlük tutun: İdrar torbanızı boşaltmanızı hatırlatacak bir idrar çıkarma çizelgesi yapmak iyi bir fikir olabilir, örneğin, her 1-2 saat gibi. Aynı zamanda, altını ıslatma ihtimalini azaltmak için yatağa gitmeden hemen önce idrara çıktığınızdan emin olun.

Yatak takımı ve döşeğinizi dikkatle seçin: Yatak takımı ve döşeğinizi korumak için, bunları su geçirmez bir bez ile kaplamayı deneyin. Bunlar naylon kullanmaktan çok daha rahattır. Emici olduğundan ve sizi rahatsız edebileceğinden, naylon materyalden yapılmış yatak kıyafetlerinden kaçının. Ayrıca, pamuktan yapılmış, kolayca yıkanan ve emici, sizi bir kaza olması halinde konforlu tutacak, kaplamalı yatak çarşafları da kullanılabilir. Eğer evinizden uzaktaysanız, tek kullanımlık hasta bezi ya da çarşafı deneyebilirsiniz. Ayrıca bunlar, bazı otellerde mevcuttur.

Yorumlar (36)

 1. elif

  arkadaşlar mutlaka ve mutlaka alarm cihazlarından kullanın şuanda heryerde yok ama internetten bulabilirsiniz yetişkinler için idrar alarm cihazı alacaksınız en geç 3 ayda çözüm bulursunuz. bende işe yaradı. İnşallah sizde de yarar bende kaç senedir ilaç mı kullanmadım doktora mı gitmedim tek işe yarayan idrar alarm cihazı oldu. ayrıca burundan nefes alamıyorsanız onuda doktorlar diyo gece nefes alamadığın için beyin transa geçiyormuş. ama cihazı mutlaka deneyin.

 2. Betül

  Meraba benim çocuklugumdan beri devaam ediyo 23 yaşındayım bayanım 3cocugum var hamileliklerimde ayda yılda bikere oluyodu şimdi yeni dogum yaptım 2bucuk ay oldu ve hafta 2 3 gece bu olmaya başladı utancımdan eşimin yüzüne bakamıyorum eşim çok anlayışlı ama bu çok utanç verici bi durum. Daha önce mınırın melt isminde bi ilaç kullanıyodum etkisini gösteriyodu tekrar onu kullanmaya başlamalımıyım ilaç ücreti çok pahalı ne yapıcam bilemedim

  • Ömer

   Çekem otunu balla birlikde ye hiç bir şeyin kalmaz inşallsh bende 26 sene dewam etti hiç bir ilaç işe yaramadı çekem otunu kullandım şimdi hiç bi sıkıntı yok

  • özlem

   gerçekten işe yaradı mı. hangi aralıklarla nasıl kullandınız ?

  • ilayda

   cekem otunu nasl kullanucazki ?

  • Ramazan

   Nasıl hazırlıcaz kuru mu olacak taze mi bi yardımcı olurmusunuz

 3. Üzgünüm

  Yaş 55. Artık eşim çocuklarım konu komşu biliyor. Özellikle şubat ve mart ayları ile haziran temmuz aylarında hiç sektirmiyorum. Annem babam da yaparmış.
  Tek çare kaldı.

  Sidikli diye nick almak.

  Her şeyi denedim. Uyumamayı bile. Artık kızdığımdan uyanınca kalanı da yapıyorum.

  O alarm beni uyandırmaz. Apartman hep kalkar.

  Bana kaçırırken şok veren bişey lazım. Var mıdır.

  İnanın şaka değil.

  Saygılar

  • Soner

   Valla aynı beni tarif ettiniz inanın çok güldüm buna

 4. hayal

  merhaba bende 25 yasındayım 17 yasına kadar devam ettıkten sonra sıvı tuketımı bayagı azaltım bu yasıma kadar olmadı hıc ama bu sene cıgerlerımın temızlenmesı ve yenılenmesı ıcın su ıc dıyen doktorun dedıgını yaptım son 1-2 aydır gene basladı nalet olası sey kesın bı cozum varmıdır bu yüzden evlenmek istemıyorum kesınlıkle bana bi yardımcı olurmusunuz

  • gerçek

   ben evlenirim senle evi su basar ne güzel 🙂

 5. Alıştım

  Ben 38 yaşına erkeğim.12 yaşına kadar geceleri hep altıma yapıyordum.sonra 28 yaşına kadar kuru kaldım evlendim yine başladı.alıştım artık.herşey denedim olmadı.doktor doktor gezdim olmadı

 6. Çok nadir

  Bn 24 yaşındayım bu olay ilk defa 5 sene önce başıma geldi şimdi yine böyle bişey oldu genelde toplu yerlerde yaşıyorum rahat bi uyku olmuyor o yüzden 2 defa yaşadım bu böyle devam eder mi

 7. Büşra

  Bende 22 yaşındayım kendimi bildim bileli i altımı ıslatıyorum psikolojik tedaviler ilaçlar hepsi boşa çıktı hiç bi sonuç alamadım 2 sene önce bir daha başladı bu durum eskisine göre daha da arttı artık kendimden çok ailem şikayetçi herkese çok mahcubum hiç bişe yapmak istemiyorum yapamıyorum da arkadaşlarımla vakit geçiremiyorum bu neden le beni çok zorluyor bu durum konu komşu herkes artık beni sidikli diye tanıyor

 8. pangloss

  17 yaşındayım haftada iki gün altını ıslatıyoruz bazen üç dört güne çıkıyor bazen de hiç yapmıyorum seneye üniversiteye başlıycam başka bi şehirde okumak istiyorum tedavi olmam lazım ama doktorlardan utanıyorum

  • Aycan

   Utanma.utanılacak bir şey değil keyfine yapmiyorsun.tedavi yolu ara doktordan niye çekinceksn seninle aynı durumu yaşayan yüzlerce insanla karşılaştı o ayrıca her hastalığın şifalı var ara ki bulasn.ama kesinlikle çekincgn bi durum yok ortada

 9. İbrahim

  Ben 20 yaşındayım, 6-12 yaş arası hergün ıslatıyordum altımı. 12 den sonra ara ara olmaya başladı, genelde yazın olmuyor, ekim aylarında başlıyor, 1 haftada 1-2 kere oluyor. Suyu çok tüketiyorum sudan vaz geçemiyorum, yemeğin herşeyi su ile yiyorum, döner yerken bile ayran değil su içiyorum. Sudan vazgeçemiyorum ne yapmalıyım??

 10. MUHAMMET ÖZDEMİR

  E ARKADASLAR 22 25 YASINDA OLAN ERKEKLER ASKERLİKTE NASIL ETTİNİZ BEN ASKERE GİDECEM NASIL NE HALT EDECEGİMİ BİLMİYORUM BİR ÇÖÜZMÜ VARMIDIR

  • Özgür

   Kardesim yatmadan once sivi hicbir sey alma saat 9 10 gibi yat biraz gec uyumaya gayret et oglene kadar ic ne uceceksen aksamlari kafeinli iceceklerden uzak dur ben doktora gitti bunlari onerdi askerligimi rahat gecirdim insallah sende rahat gecirirsin

 11. arkadaşlar bu e posta adresinden bana ulaşın size yardımcı olacam ciddiyim.
  [email protected]

 12. faceden [email protected] bu hesaba ulaşın yardım edecem kurtulmak isteyene 100 de 100 diyebilirim

 13. Hatice

  Arkadaşlar yaşım 25. Ara ara geceleri altıma kaçırıyorum. Özellikle de kış aylarında daha çok oluyor bu. Yatak yorgan batmasın diye mecbur altıma bez bağlıyorum. Nasıl olacak bilmiyorum. 🙁

 14. bilge

  merhaba benim de eşim alkol kullanınca yapıyor hiç tedavi olmak için uğraşmıyor olan bana oluyor ne yapacağım bilmiyorum

 15. Emre

  Bunun tek çözümü var galiba kafana sıkıp kurtulmak tip bu konuda gerçekten çaresiz ne bir yatıya gidebilirsin ne evlenebilirsin nede mutlu olursun yaslanmadan genc ölürsen ne mutlu ama yatalak olursak iste o zaman çöp konteynerinde hayati geciririz bu kadar net bunun tek Çaresi Allah Kardeşim Dilediğine Dileğini Veren Allah Bununda Çaresini Sifasini Verir İnsaAllah Benim Hayatım Zehir Zıkkım Oldu Bana Bu Saatten Sonra da Ne evlilik nede bir uzak akraba yolculuğu yullaridr Kimseye gitmem askerde dahi Hayatım zehir zıkkım oldu cana kiymayi Denerdim Lakin Onun Allah Katında Affı Olmadığı İçin Denemedim Ama durum Bu Benim Hayatım Bu Yüzden Zehir Bana

 16. Emre

  Bana bu Konuda Yardim Edebilecek çözüm Sunacak Bir Allah Kulu Varsa Emin Olsun Elimden Gelen Birseyi Muhakkak Yaparım Bu Yaşıma Kadar Kendimden nefret ettim hzuirlu düşüncesiz keyifli bur uykuyu Uyudugumu hic Hatırlamıyorum Olmadı da Zaten Olmayacakta kimseyi ne kinadim nede alay ettim Ama lakin fakat Durum Bu Sadece Erkenden Artık Sadece Ölmeyi Diliyorum ve bunu gerçekten diliyorum hayat hayat degilki boşa yasayayim tek başına ne bir es ne bir dost neye yarar bundan sonra utanmaktan dahi artik utanıyorum Erkek olduğum Hatta doğduğum güne Kahrolsun diyiorum bunu Hergun söylüyorum keşke hic dogmasaydim keşke ama iste yapacak birşey yok .

  • Bedia

   Her şeyin bir nedeni vardır bu kadar kafaya takma insanlar ne hastalıklar geçiriyor

  • Elif

   Merhaba yetişkinlerde alt ıslatma yorumunuzu görünce yazmadan duramadım aynı dertten muzdaribim bu durumu en yakınınla bile paylaşamıyorsun ne yazıkki ama bi yakınımın bi Allah dostuna anlatıp derdine çare bulduğunu anlatınca bende mantıklı bulup konuşmaya karar verdim ve nihayet çözüm buldum abur cubur yememeli söyledi tuzludan kaçın dedi bide her sabah yumurtanın sarısını çiğ olarak tüket dedi Allah’ın izniyle bi daha tekrarlamaz dedi Allah razı olsun ondan gerçekten etkisini gördüm o yüzden paylaşmak istedim

 17. Ercan

  Simdi yine oldu 15 gun once de bir kere oldu. Ruyamda tuvalete gidiyorum. Kendi kendime olm. Kalk dikkat et ruyada misin diye soruyorum. Yine de oldu. Esim su an yatiyor ona ne diyicem bilmiyorum… Keşke yanliz yaşayan biri olsaydım.

 18. Size atkuyruğu otu diğer adıyla kırk kilit otunu öneririm.Aktarlardan bulabilirsiniz. Bir fincan kaynamış suyun içine bir tutam otu atıp 5_10 dk bekledikten sonra için.ilk hafta her akşam bir fincan sonraları isteğe göre. bir dönem yaşadığım bu sıkıntıdan kurtuldum.umarım sizde faydalı olur.

 19. Fehmi E

  Arkadarlar çözüm bulan varmi ?

 20. Huseyin

  Çaresi var mı acaba bu illetin

 21. Ben 17 yaşındayım psikolojik olarak çöktüm 9 yaşımdan beri devam ediyor minirin melt kullaninca ara sira oluyodu sonra biraktim artik her gece araliksiz devam ediyo ailem kesinlikle yanimda değil hatta bilerek yaptığımı düşünüyolar çok çekiniyorum ne arkadaşımda ne akrabamda kalmak istiyorum artık günah olmasa intihar etmeyi o kadar çok istiyorumki ilkokulda bütün okul benimle dalga geçerdi bu yüzden fazla sosyal bir insan değilim lisede daha dikkat ediyorum ama gece kaçırmaları beni mahvediyo hiç bi zaman düzenli bi yatakta yatmadım yatağım naylon kaplı ve odam kokuyo lütfen benimle aynı durumda olan varsa bana wp’den ulaşsın lütfen..
  0538 542 21 43

 22. Kkakaks

  Yatmadan önce fatiha, ayetel kürsi 3ihlas nas ve felak sürelerini okuyup şeytandan Allah’a sığının. Öyle yatın inşallah bu dertlerden kurtulursunuz. Dua etmeyi de unutmayın bol bol bıkmadan dua edin Allah hepinize şifa versin.

 23. Kerim

  Bende 26 yaşindayim askere gidene kadar hep altima islatiyordum ama neolduysa askere gittikten sonra kesildi bi kere bile olmadi 15ay hiç olmadi askerden geldikten 1sene sonra tekrar başladi minirin melt kullanmaya başladim ıslatma kesildi yakindaa dügünüm olçak kesin çözüm bulan varmi arkadaşlar..

 24. Mustafa

  Hepimize büyük geçmiş olsun lakin bu geçici birsey değil galiba.

 25. Ayhan

  Merhaba arkadaşlar. Bende 27 yaşında erkeğim 4. 5 yıl öncesine kadar baya sık oluyordu ama son yıllarda çok dengesiz bi hale geldi bazen 1 ay hiç olmuyor bazen 2 3. Gün pes pese oluyor bende evlenmekten bile korkar hale geldim psikolojim bozuldu. Askerlik ten dolayı tedirgin olan kardeşlerime bi tavsiye vereyim ben nevresim sorumlusu olan çocuğa durumumu anlattım Allah razı olsun Bin kere kimseye ne belli etti nede beni mağdur etti kaçırdığım zaman yeni nevresim veriyordu hiç ikiletmeden sizde öyle yapın derdinizi anlatın insan gibi onun dışında kesinlikle yatmadan 2. 3 saat öncesinden sıvı almayı bırakın bol bol dua edin.

 26. Çaresiz

  Ben 43 yaşında bir Erkeğim.Evliyim 3 Çocuğum var onlarda birşey yok.Senelerce Doktor doktor gezdim.hertürlü ilaç ve Tedavileri gördüm ama hiç bir çare bulamadım. Bende hergece oluyor ve hep Yerişkin Bezi kullanıyorum. Artık bu halimede herkez alıştı herkez biliyo. Bende alıştım Hayat öyle veya böyle devam ediyo

Sonraki yazı yükleniyor...