Yetişkinlerde Gece Altını Islatma Nedenleri ve Tedavisi

Yetişkinlerde Gece Altını IslatmaAltını ıslatma çocuklarda normaldir, ancak yetişkinlerde sadece utandırıcı olmakla kalmayıp, aynı zamanda altında yatan bir tıbbi soruna işaret edebilir. Ulusal Kontinans Birliği (NAFC), yetişkinlerin yaklaşık olarak %2’sinin hayatlarının bir döneminde altını ıslatma yaşadığını bildirmiştir.

Yetişkinlerde Altını Islatma Nedenleri

Yetişkinlerde gece altını ıslatma, ADH ya da antidiüretik hormon olarak bilinen hormonu ilgilendiren, hormonal bir dengesizlik neden olabilir. ADH, vücudunuza uykudayken idrar üretiminin azaltılmasını bildirmekle sorumludur. Böylece sizin, bu az miktardaki idrarı gece boyunca birkaç saat tutmanıza olanak sağlar. Eğer vücudunuz yeterince ADH üretemezse, idrar torbanız depolanan yüksek miktardaki idrarı tutamayacak ve altınızı ıslatmanızla sonuçlanacaktır.

Eğer yetişkinlik esnasında altını ıslatma başlarsa, bir doktor tarafından muayene edilmeniz önemlidir. Yetişkinlerde altını ıslatma yaygın değildir ve obstrüktif uyku apnesi, sinir hastalıkları, prostat genişlemesi hatta prostat ya da idrar torbası kanseri gibi bir takım nedenlerden kaynaklanabilir. Yetişkinlerde altını ıslatmanın diğer nedenleri aşağıda özetlenmiştir.

Şeker Hastalığı
Yetişkinlerde altını kaçırmanın asıl nedeni olabilir. Bu hastalığa sahip insanlar şekeri normal olarak işleyemediğinden, aşırı miktarda idrar üretilebilir ve bu da yetişkinlerde altını ıslatmaya yol açabilir.

Diyüretik (İdrar Sökücü) İlaçlar
Yüksek tansiyon gibi bazı kalp rahatsızlıklarının tedavisinde reçete edilir. Bunlar ayrıca daha fazla idrarın üretimi ile idrar torbasında depolanmasına neden olurlar ve gece alındıklarında altını ıslatmaya neden olabilirler. Bunun yerine, bu ilaçları gündüz almayı deneyin.

Alkol ve Kahve Tüketimi
Alkol ve kahve de fazladan idrar üretimine neden olur. Bu yüzden uyumadan önceki 3 saatten daha erken tüketilmelidirler.

Uyku İlaçları
Uyku ilaçları alıyorsanız, idrar yapmanız gereken zamanda uyanamayabilirsiniz ki bu da yetişkinlerde gece altını ıslatmaya neden olur. İlacınızın dozajı ve bu ilacı kullanıp kullanmamanız gerektiği konusunda doktorunuzla konuşun.

İdrar Yolu Enfeksiyonu
İdrar yolu enfeksiyonu (İYE) gibi idrar torbası sorunları yetişkinlerde gece altını ıslatmaya neden olabilir.

Kaygı ve Stres
Endişe ve stres de ayrıca altını ıslatmaya neden olabilir, stresli bir durumun üstesinden geldikten sonra bile devam edebilir.

Genetik
Ayrıca yetişkinlerde gece altını ıslatmanın aileden geldiğinin kanıtları da vardır.

Yetişkinlerde Gece Altını Islatma Tedavisi

Bir yetişkin olarak altını ıslatmayı konuşmak utanç verici hissettirse de, doktorunuz ya da bir kontinans danışmanı ile görüşmeniz önemlidir. Görüşmeniz sırasında tıbbi uzman, mesane rutininiz hakkında soru soracaktır. Bu yüzden görüşmenizden birkaç gün önce idrar alışkanlığınızın kaydını tutmak isteyebilirsiniz. Ne kadar sıvı tükettiğinizin, ne sıklıkta idrara çıktığınızın ve altınızı ıslatmanın ne sıklıkta meydana geldiğinin kaydını tutmayı deneyin.

Doktorunuzun, idrar yolu enfeksiyonunu test etmek için idrar örneğine ihtiyacı olabilir. İdrar torbası (ürodinamik) testi gibi farklı testler de istenebilir.

Kendi Kendinize Ne Yapabilirsiniz?
Altını ıslatan bir yetişkin olmak rahatsız edici olabilir, ancak aşağıda özetlenen, yaşam tarzınızla alakalı yapabileceğiniz bir takım değişiklikler altınızı ıslatmayı durdurmanızda yardımcı olabilir.

Sıvı tüketiminizi kontrol edin: Altını ıslatmayı kontrol etmeye çalışırken odaklanılması gereken en önemli nokta, tüketilen sıvı miktarına bir sınır belirlemektir. Yatmadan önceki son birkaç saatte sıvı tüketimini azaltın ya da sıvı tüketmekten kaçının. Bunun yerine, sıvıları akşam yemeğinden önce ya da akşam yemeğinde tüketin. Böylece, vücudunuz ihtiyacı olan sıvıyı almış olacak ve idrar torbanız uyumadan önce çok fazla sıvı tutmayacaktır.

Alkol ve kafeinden kaçının: Alkol ve kafein idrar torbanızı tahriş ederek daha sık idrara çıkmanıza neden olacağından, akşam saatlerinde bu içecek türlerini tüketmekten kaçının. Bazı insanlar, karbonatlı içeceklerin idrar torbasında tahrişe neden olduğu ve idrar sıklığını arttırdığı sonucuna varmıştır.

Dikkatli seçin: Hali hazırda gece altınızı ıslatıyorsanız, alkollü içecekler tüketmeniz durumu daha da kötü daha getirebilir. Bu vücuttaki alkolün ya da artan sıvı miktarının etkisinden kaynaklanabilir. Eğer alkollü içecekler tüketmeyi tercih ederseniz, alkol miktarı daha az olanları deneyin.

Bir günlük tutun: İdrar torbanızı boşaltmanızı hatırlatacak bir idrar çıkarma çizelgesi yapmak iyi bir fikir olabilir, örneğin, her 1-2 saat gibi. Aynı zamanda, altını ıslatma ihtimalini azaltmak için yatağa gitmeden hemen önce idrara çıktığınızdan emin olun.

Yatak takımı ve döşeğinizi dikkatle seçin: Yatak takımı ve döşeğinizi korumak için, bunları su geçirmez bir bez ile kaplamayı deneyin. Bunlar naylon kullanmaktan çok daha rahattır. Emici olduğundan ve sizi rahatsız edebileceğinden, naylon materyalden yapılmış yatak kıyafetlerinden kaçının. Ayrıca, pamuktan yapılmış, kolayca yıkanan ve emici, sizi bir kaza olması halinde konforlu tutacak, kaplamalı yatak çarşafları da kullanılabilir. Eğer evinizden uzaktaysanız, tek kullanımlık hasta bezi ya da çarşafı deneyebilirsiniz. Ayrıca bunlar, bazı otellerde mevcuttur.

Yorumlar

 1. elif der ki

  arkadaşlar mutlaka ve mutlaka alarm cihazlarından kullanın şuanda heryerde yok ama internetten bulabilirsiniz yetişkinler için idrar alarm cihazı alacaksınız en geç 3 ayda çözüm bulursunuz. bende işe yaradı. İnşallah sizde de yarar bende kaç senedir ilaç mı kullanmadım doktora mı gitmedim tek işe yarayan idrar alarm cihazı oldu. ayrıca burundan nefes alamıyorsanız onuda doktorlar diyo gece nefes alamadığın için beyin transa geçiyormuş. ama cihazı mutlaka deneyin.

 2. Betül der ki

  Meraba benim çocuklugumdan beri devaam ediyo 23 yaşındayım bayanım 3cocugum var hamileliklerimde ayda yılda bikere oluyodu şimdi yeni dogum yaptım 2bucuk ay oldu ve hafta 2 3 gece bu olmaya başladı utancımdan eşimin yüzüne bakamıyorum eşim çok anlayışlı ama bu çok utanç verici bi durum. Daha önce mınırın melt isminde bi ilaç kullanıyodum etkisini gösteriyodu tekrar onu kullanmaya başlamalımıyım ilaç ücreti çok pahalı ne yapıcam bilemedim

 3. Üzgünüm der ki

  Yaş 55. Artık eşim çocuklarım konu komşu biliyor. Özellikle şubat ve mart ayları ile haziran temmuz aylarında hiç sektirmiyorum. Annem babam da yaparmış.
  Tek çare kaldı.

  Sidikli diye nick almak.

  Her şeyi denedim. Uyumamayı bile. Artık kızdığımdan uyanınca kalanı da yapıyorum.

  O alarm beni uyandırmaz. Apartman hep kalkar.

  Bana kaçırırken şok veren bişey lazım. Var mıdır.

  İnanın şaka değil.

  Saygılar

 4. hayal der ki

  merhaba bende 25 yasındayım 17 yasına kadar devam ettıkten sonra sıvı tuketımı bayagı azaltım bu yasıma kadar olmadı hıc ama bu sene cıgerlerımın temızlenmesı ve yenılenmesı ıcın su ıc dıyen doktorun dedıgını yaptım son 1-2 aydır gene basladı nalet olası sey kesın bı cozum varmıdır bu yüzden evlenmek istemıyorum kesınlıkle bana bi yardımcı olurmusunuz

 5. Alıştım der ki

  Ben 38 yaşına erkeğim.12 yaşına kadar geceleri hep altıma yapıyordum.sonra 28 yaşına kadar kuru kaldım evlendim yine başladı.alıştım artık.herşey denedim olmadı.doktor doktor gezdim olmadı

 6. Çok nadir der ki

  Bn 24 yaşındayım bu olay ilk defa 5 sene önce başıma geldi şimdi yine böyle bişey oldu genelde toplu yerlerde yaşıyorum rahat bi uyku olmuyor o yüzden 2 defa yaşadım bu böyle devam eder mi

 7. Büşra der ki

  Bende 22 yaşındayım kendimi bildim bileli i altımı ıslatıyorum psikolojik tedaviler ilaçlar hepsi boşa çıktı hiç bi sonuç alamadım 2 sene önce bir daha başladı bu durum eskisine göre daha da arttı artık kendimden çok ailem şikayetçi herkese çok mahcubum hiç bişe yapmak istemiyorum yapamıyorum da arkadaşlarımla vakit geçiremiyorum bu neden le beni çok zorluyor bu durum konu komşu herkes artık beni sidikli diye tanıyor

 8. pangloss der ki

  17 yaşındayım haftada iki gün altını ıslatıyoruz bazen üç dört güne çıkıyor bazen de hiç yapmıyorum seneye üniversiteye başlıycam başka bi şehirde okumak istiyorum tedavi olmam lazım ama doktorlardan utanıyorum

 9. İbrahim der ki

  Ben 20 yaşındayım, 6-12 yaş arası hergün ıslatıyordum altımı. 12 den sonra ara ara olmaya başladı, genelde yazın olmuyor, ekim aylarında başlıyor, 1 haftada 1-2 kere oluyor. Suyu çok tüketiyorum sudan vaz geçemiyorum, yemeğin herşeyi su ile yiyorum, döner yerken bile ayran değil su içiyorum. Sudan vazgeçemiyorum ne yapmalıyım??

 10. MUHAMMET ÖZDEMİR der ki

  E ARKADASLAR 22 25 YASINDA OLAN ERKEKLER ASKERLİKTE NASIL ETTİNİZ BEN ASKERE GİDECEM NASIL NE HALT EDECEGİMİ BİLMİYORUM BİR ÇÖÜZMÜ VARMIDIR

  • Özgür der ki

   Kardesim yatmadan once sivi hicbir sey alma saat 9 10 gibi yat biraz gec uyumaya gayret et oglene kadar ic ne uceceksen aksamlari kafeinli iceceklerden uzak dur ben doktora gitti bunlari onerdi askerligimi rahat gecirdim insallah sende rahat gecirirsin

 11. der ki

 12. der ki

 13. Hatice der ki

  Arkadaşlar yaşım 25. Ara ara geceleri altıma kaçırıyorum. Özellikle de kış aylarında daha çok oluyor bu. Yatak yorgan batmasın diye mecbur altıma bez bağlıyorum. Nasıl olacak bilmiyorum. 🙁

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir