Yıkabileceğiniz Sağlık Kuralları

Yıkabileceğiniz Sağlık Kuralları

Daha önce duyduğunuz cümleler: Sebzelerini ye. Her gece sekiz saat uyu. Gözlerini şaşı yapma yoksa öyle kalırlar. Sağlık kurallarının çoğu bilim ile desteklenmektedir ve dengeli ve sağlıklı bir hayat için de böyle olması gerekir. İşte size değişmez olmayan bazı popüler kurallar.

1Parmaklarını Çıtlatma

Bu konunun miti parmak çıtlatmanın artrite neden olduğunun düşünülmesidir. Bu can sıkıcı olabilir ama parmak çıtlatmanın artrite yol açtığına dair medikal bir kanıt yoktur. Ancak bazı doktorlar parmak çıtlatmanın parmaklara farklı yönlerden zarar verebileceğini düşünmektedir. Bu nedenle yapılmaması tavsiye edilmektedir. Çıtlatma sesinin nereden geldiğini hiç merak ettiniz mi? Parmaklarınızı gerdirdiğiniz zaman kemiklerinizi de çekersiniz ve eklemlerin çevresinde hava baloncukları oluşur. Bu baloncuk patladığı zaman ses çıkartır.

2Islak Saç İle Dışarı Çıkma

Saçlarınız ıslak ilen dışarı çıkmak serin hissetmenize neden olabilir ancak hasta olmanıza neden olmaz. Grip diğer bireylerin öksürükleri ve hapşırmaları ile etrafa saçılan virüslerden kaynaklanır. Virüslerden korunmak için ellerinizi yıkamalı, kalabalık yerlerden ve hasta kişilerden uzak durmalısınız. Grip virüsüne karşı savunmasız kalmanıza yol açan durumlar: yorgunluk, stres ve belirli kötü alerjiler.

3Yemekten Sonra Yüzme

Üzgünüm anne ama bu durumun boğulmama neden olan kramplara yol açtığını gösteren bir kanıt yok. Yemek sonrasına kanın sindirim sistemine yöneldiği doğrudur ancak uzmanların çoğu yemek sonrasında egzersiz için vücudun gerekli oksijeni ve kanı sağlayabildiği konusunda hemfikirdir.

4Günde Sekiz Bardak Su İçin

Eğer susuz hissetmeyecek kadar sıvı alıyorsanız, yeteri kadar idrara çıkıyorsanız ve idrarınız renksize yakınsa yeteri kadar su alıyorsunuz demektir. Unutmayın ki “günde sekiz bardak” büyüsü diğer yiyeceklerden ve içeceklerden aldığınız sıvıyı da kapsamaktadır. Su ne kadar gerekli olsa da çorbalar ve diğer ürünler de alternatiftir.

5 Loş Işıkta Okumaktan Kaçının

Başınız ağrıyabilir ya da gözleriniz yorulabilir. Ancak uzmanlar zayıf ışıkta kitap okumanın kalıcı görüş hasarına yol açmadığını söylemektedir. Aynı durum bilgisayara ya a televizyona çok yakın oturmak için de geçerlidir. Göz yorgunluğunu azaltmak için yeterli bir mesafede oturun ve molalar verin.

6 Aylık Döngünün Sonrasında Doğum Kontrol Hapı Kullan

Geleneksel doğum kontrol hapları 28 günlük döngülere göredir. İlk 21 günde normal hormon hapları kullanılırken diğer 7 günde plasebo ilaçlar kullanılır. Geçmişte doktorlar ilaçların dozunu kadınların adet dönemi sancılarına göre ayarlamaktaydı. Hangi seçeneğin sizin için en iyi olacağına karar vermek için doktorunuzla konuşun.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...