Yoga, KOAH Belirtilerini Hafifletir mi?

Yoga, KOAH Belirtilerini Hafifletir mi?

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH); amfizem, kronik bronşit ve diğer akciğer hastalıklarını kapsayan, ilerleyen akciğer hastalıkları grubuna verilen genel addır.

KOAH Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

KOAH, uzun vadeli bir akciğer hastalığıdır. İki hastalıktan oluşur; amfizem ve bronşit. Uzun süren öksürükler bu hastalığın bir belirtisidir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Sigara KOAH hastalığı ile riskleri artırmaktadır bu alışkanlığınızdan vazgeçmek büyük bir adım olacaktır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

KOAH hastalığı için Göğüs Hastalıkları bölümüne başvurulmalıdır.

Yoga Ve Koah

Yoga, KOAH’sı olan herkes için mükemmel bir egzersizdir. Düşük yoğunluklu olması hastalara hem duygusal hem de fiziksel anlamda yardımcı olacaktır.

Yoganın sağlayacağı faydalar arasında şunlar bulunur:

  • Tansiyonun düşmesi
  • Rahatlama duygusunun ve kendine güvenin artması
  • Stresin ve anksiyetenin azalması
  • Formun güçlenmesi

Yoga, vücudun ve zihnin bir arada çalıştırıldığı bir egzersizdir. Kökeni Doğu felsefesine dayansa da yoga dersi almak için manevi veya dini inançlara ihtiyacınız yoktur. Yoga; formda kalmanıza, esnek olmanıza ve rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

Sağlık sorunları teşhisi konan kişilere çeşitli dersler önerilmektedir. Ancak bu derslerin çoğunda yoganın sağlayacağı manevi fayda bulunmaz. Yoganın manevi yönünden faydalanacağınızı düşünüyorsanız buna yönelik bir ders bulmanız gerekecektir.

Yoga egzersizleri; fiziksel duruşlar yani asanalar ve pranayama olarak da bilinen nefes alma teknikleri olmak üzere temel olarak iki kısımdan oluşur. Meditasyon ve rahatlama, yoganın esas kısımlarını oluşturmaktadır.

Yoganın KOAH Üzerindeki Faydaları

KOAH’sı olan kişiler için yoga derslerinde, yoganın modifiye edilmiş bir versiyonu öğretilir. Bu yüzden, karmaşık duruşlarla vücudunuzu zorlayacağınızı düşünerek endişelenmeyin. Bu dersler hastalığı yaşayan kişilerin sağlık ihtiyaçları göz önünde bulundurularak özel olarak tasarlanmıştır ve size nazik, kolay ve etkili bir şekilde sağlığınızı ve duygularınızı kontrol altına almanız konusunda yardımcı olur.

Hafif esneme egzersizleri formunuza ve esnekliğinize katkıda bulunurken nefes alma egzersizleri de nefessiz kalma ataklarını kendinize güvenerek kontrol altına almanıza yardımcı olacaktır. Öğreneceğiniz teknikleri evde tekrar etmeniz de son derece kolaydır.

KOAH için Yoga Asanaları

Herhangi bir egzersize başlamadan önce her zaman doktorunuza danışmalısınız. Yoga eğitmeninizin yeterli becerilere sahip olup olmadığını ve KOAH’sı olan bir kişinin ihtiyaçlarını anlayıp anlamayacağını değerlendirin.

İyi bir yoga eğitmeni, yoga egzersizi sırasında nasıl doğru bir şekilde nefes alacağınızı gösterecektir. Yazımızın devamında anlattığımız yoga duruşları, kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan kişilerin güçlenmesine ve esneklik kazanmasına yardım edebilir:

1 Dağ Duruşu

*Bu pozda ayakta dik bir şekilde durup göğsünüzü açmanız gerekiyor. Kollarınızı yukarı kaldırabileceğiniz gibi yana doğru uzatabilirsiniz.

2 Ayakta Köprü

*Bu poz, göğsünüzdeki kasları açmanıza yardımcı olur ancak kas zorlanmalarını ve nefes kesilmesini engellemek için çok dikkatli bir şekilde yapılması gerekir.

3Oturarak Öne Eğilme 

Bu hareketler solunum sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur.

 4Yana Yoğun Esneme

*Bu esneme, diyaframınızı güçlendirirken kaburga kemiklerinizdeki esnekliği geliştirecektir.

Güç kazanmanızı ve esnekliğinizi artırmanızı sağlayacak KOAH’ya uygun pek çok asana vardır. Yogayı tanınmış ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak birinden öğrenmeniz son derece önemlidir.

KOAH için Yoga Nefes Alma Egzersizleri

Yogiler, kana daha fazla oksijen girmesi ve hayati enerjiyi kontrol altına almaya yardımcı olmak için doğru nefes alınması gerektiğine inanmaktadır. Bunu yapmanız zihninizi sakinleştirmenize yardımcı olur.

Ağzı büzerek ve diyaframdan nefes almak, kökleri yogaya dayanan iki farklı nefes alma tekniğidir. Bu teknikler genellikle KOAH’sı olan kişilere akciğer rehabilitasyonunun bir parçası olarak öğretilir. KOAH’sı olan kişiler için bir başka faydalı teknik, karından nefes almadır.

Bu teknik şu şekilde yapılır:

  1. Nefes alın, midenizin genişlemesine izin verin.
  2. Nefes verirken mide kaslarınızı kasın ve midenizi içe doğru bastırın.
  3. Nefes verirken alt karın kaslarınızı ve kaburganızı sıkıştırın. Böylece diyaframınızı yükselterek akciğerlerinizdeki havanın tamamını boşaltabilirsiniz. Bu durum ise daha derin nefes almanızı sağlar.

Güvenlik için Öneriler

Yoga, genellikle güvenli bir egzersiz olsa da bu durumu sağlamak için önlem aldığınızdan emin olun.

Uzmanlar Ne Diyor?

Yoganın, KOAH’sı olan kişiler üzerindeki etkisini inceleyen, 2012 yılında yapılan ve 33 kişinin katıldığı bir çalışmada KOAH vakaları belgelenmiştir. Katılımcılara, yoga eğitmeni tarafından bir saat boyunca haftada üç gün altı hafta boyunca yoga duruşları, nefes alma teknikleri ve meditasyon öğretilmiştir. Bu eğitimi alan hastaların tamamı hayat kalitelerinde gelişme olduğu belirtmiş ve katılımcıların akciğer fonksiyon testlerinde düzelmeler görülmüştür.

Soru: 

KOAH’sı olan kişilerin yapabileceği diğer egzersiz türleri nelerdir?

Cevap:

KOAH’sı olan kişiler düzenli olarak esneme, yürüyüş, üst vücudu güçlendirici hareketler ve merdiven çıkma gibi egzersizler yapabilirler. KOAH’nın şiddetine ve sizin fiziksel durumunuza bağlı olarak hafif tempolu koşu, bisiklet ya da zorlu olmayan sporlar yapılabilir. Herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce doktorunuza danışmayı unutmayın.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...