Yorgunluk En Kötü Belirti Midir?

Yorgunluk En Kötü Belirti Midir?

Yorgunluğun En Kötü Belirti Olduğunu Gösteren Nedenler

Bir değil de 3 kronik hastalıkla aynı anda yaşıyorsanız, ağrı en önde ve merkezdedir. Her günün her dakikası. Yine de bana göre en kötü belirti ağrı değil. Yorgunluk.

Sağlık ve iyi olmak hepimizi farklı etkiler. Bu bir kişinin hikayesidir.

  • İnsanlar 3 farklı kronik hastalık ile yaşadığım için -seropozitif romatoid artirit, dejeneratif osteoartit ve yayılmış kas-iskelet Fibromiyaljisi- en kötü belirtimin ağrı olduğunu düşünüyor.
  • Bu pek doğru değil. Ağrı hayatıma bir engel ekliyor, elbette. Zayıflatan depresyon ve kaygı fiziksel rahatsızlıklarıma eşlik ediyor. Ancak benim baş düşmanın, fiziksel ve mental olarak, yorgunluk.
  • Her insan “yorgun” olabilir ancak kronik olarak yorgun olmak gün sonunda uyumak istemekten ya da çok az uykulu olmaktan çok daha fazlası.

Kronik hastalıklar onlarla yaşayan kişiler için acımasız birer döngü. Ve her kronik sorun farklı olsa da ağrı ve yorgunluk hepsinin ortak noktası.

  • Kronik yorgunluk hem fiziksel hem de mental olarak etki eder. Dinlenme ile geçmez. Gençliğimde hastalıksız yaşadığım günlerimden çok daha yoğun. Eskiden yıkılmaz hissettiğim, bütün gece dışarda alkol alıp dans ettiğim ve ertesi gün işe, minimum uyku ve bir önceki gece içtiğim zehrimin nefes kokusu ile gittiğim günleri hatırlıyorum.
  • En sonunda bu aktivitelerin, eğlencenin ve işin uyuşmadığını öğrendim. Ayrıca kronik hastalık döngülerinin de.
  • Bugün, tek yapabildiğim bütün gün ve sonraki gün, yorgunluğun üzerime yüklediği tonlarca ağırlığı olan ve görünmez battaniye ile yatmak. En normal işler bile tüketici ve işkence gibi geliyor. Bir gece önce dışarı çıkmışsam sabahında duş almayı bile çok zor idare ediyorum. İki yıldır tek bir içki bile içmedim çünkü yorgunluğumu daha kötü yapıyor.

Yorgunluk dünyamı alt üst etti. Ve işte nedenleri:

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...