Yüksek Kolesterol İçin Yapacağınız En İyi 5 Yöntem

Yüksek Kolesterol İçin Yapacağınız En İyi 5 Yöntem

Eğer kolesterolünüz tehlikeli seviyede yüksek değilse ilk olarak diyet ve yaşam şekli değişiklikleri önerilir.

Yüksek Kolesterol Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Yüksek kolesterol başta kalp-damar sorunları olmak üzere birçok farklı hastalığa yol açabilir.

Ne Yapmalıyım?

20 yaşını geçen herkes en az her beş yılda bir kolesterol tahlili yaptırmalıdır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

LDL kolesterol için İç Hastalıkları (Dahiliye) bölümüne gidilir.

1 Sağlıklı Diyet

Kilo kaybı ile birlikte diyet değişiklikleri LDL kolesterol seviyesini %20-30 oranında azaltabilir. Kalp dostu yiyecekler, meyveler, sebzeler, tam tahıllar, baklagiller tüketilmesi ve şeker, tuz ve doymuş yağ içeriklerinin azaltılması iyi olacaktır.

Doymuş yağ içeren ürünlerden uzak durulmalıdır. Kalp ve sağlık açısından yararlı sayılan yağlar balık, fındık, zeytin, avokado ve tohum yağlarıdır. Bazı araştırmalar karbonhidratların iyi kolesterolü arttırdığını göstermiştir. Rafine karbonhidratlar beyaz pirinç, beyaz ekmek, yumuşak içecekler ve fırınlanmış ürünlerde bulanmaktadır.

2 Kilo Vermek

Aşırı kilolu olan kişiler genellikle sağlıklı kolesterol içeriği açısından yetersiz, kötü kolesterol açısından ise yüksek kolesterole sahip olma eğilimindedir. Kilo vermek iyi kolesterolü kötü kolesterol seviyelerine yaklaştırır. Araştırmalar obez ya da aşırı kilolu olan kişilerde her bir kilogramlık zayıflamanın ,35 mg iyi kolesterolü arttırdığı gözlemlenmiştir.

Bazı araştırmalar kilo vermek için tükettiğiniz ürünlerin de kolesterol seviyenizi etkilediğini göstermiştir.

3 Sigarayı Bırakın Ya Da Uzak Durun

Sigarayı bırakmak sağlığınız için birçok yönden faydalıdır. Araştırmalar sigarayı bırakmanın kişinin iyi kolesterolünü ortalama olarak 4 mg/dl arttırdığını göstermiştir.

4 Egzersiz Yapın

Araştırmalar hareketsiz yaşam tarzının kötü kolesterol seviyesini arttırdığını göstermiştir. Egzersiz yapmak ise bunu düşürür. Orta seviye aktivite trigliseritleri azaltabilir. Yüksek yoğunluklu egzersizler ise iyi kolesterolü arttırır. Kardiyovasküler güç ise kalp ve kan basıncı sorunları riskini azaltır.

5 İlaçlar

Yaşam şekli değişikliklerine ek olarak doktorunuz birkaç ilaç ile kolesterolünüzü kontrol altına almaya çalışabilir. Genel olarak ilaç terapisi kolesterol seviyesini egzersizden daha hızlı etkiler. Bu nedenle doktorunuz gerekli görürse kolesterolünüzü hızla düşürmek için ilaç verebilir. Kolesterolü azaltmak için pek ok ilaç vardır. Doktorunuz hangisinin size en uygun olacağına karar verecektir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...