Yüksek Riskli Hamilelik

Yüksek Riskli Hamilelik

♦♦Eğer annede kronik medikal sorunlar ya da fetüs veya hamilelikle ilgili karmaşıklık işareti varsa hamilelik yüksek riskli olarak sayılır.

Annede Görülen Medikal Sorunlar

♦♦Özel bakım gerektiren medikal sorunlar diyabet, hipertansiyon, astım, epilepsi, tiroit sorunları, kalp sorunları, kan pıhtılaşması sorunları, HIV enfeksiyonu, orak hücreli anemi, kanser ve sistemik lupus eritematozus.

Fetal Sorunlar

♦♦Fetal sorunlar hamilelik belirli bir noktaya ulaştıktan sonra ya da önceki hamileliğe ait bir sonuçtan şüphelenildiği zaman tespit edilir. Örneğin bir doğum kusuru fetüsün görüntüleme testi sırasında ya da önceki hamileliğe ait bir sonuç olarak incelendiği zaman bulunur. Rh uyumluluğu, fetal enfeksiyon ya da gelişim sorunları da hamileliği yüksek risk grubuna sokabilir.

Fetüslerde bir sorun olmasa bile birden fazla bebeğe hamile kalmak da hamileliği yüksek risk kategorisine sokabilir.

Hamilelik Sorunları

♦♦Plasenta previa, prematüre doğum, fibroid ya da anormal rahim şekli gibi hamilelik sorunları da hamileliğin yüksek risk gurubunda olmasına yol açabilir.

♦♦Bazı kadın hastalıkları ve aile doktorları bu durumlara sahip kadınları idare konusunda rahat hissederken diğer doktorlar perinatoloji uzmanlarını tavsiye edebilir. Doktorunuz bir perinatoloji uzmanı ile hamilelik süresince ortak takip ya da uzmanın öncelikli söz hakkına sahip olmasını uygun görebilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...