Yüksek Tansiyon Tedavisinde Ne Tür Takviyeler Almalısınız?

Yüksek Tansiyon Tedavisinde Ne Tür Takviyeler Almalısınız?

Yüksek tansiyon, kanınızın kan duvarlarına basınç yaptığı zaman ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Yüksek tansiyon zamanla damarlarınıza zarar vererek kalp krizi veya inme geçirmenize sebep olarak sizi çok daha büyük bir riske sokar.

Yüksek Tansiyon Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Genellikle teşhis edilmeden yıllarca devam eder. Yüksek tansiyona bağlı hafıza kaybı da bu uzun süreç esnasında meydana gelir. Yetersiz kan akışı sebebiyle beyin hücreleri yavaş yavaş ölür.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Eğer yüksek tansiyona sahipseniz, bu konuyu ciddiye almalı ve tansiyonu normal düzeye getirmek için ne gerekiyorsa yapmalısınız.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Yüksek tansiyon için İç Hastalıkları (Dahiliye), Kardiyoloji, Nefroloji bölümlerine gidilir.

Yüksek Tansiyon

Yüksek tansiyon genellikle hiçbir belirti göstermez ve yıllarca hastalığın teşhisi konulamaz. Dünyadaki yetişkin erkeklerin 5’te 1’inde yüksek tansiyon vardır.

Yüksek tansiyon, diyastolik kan basıncı ve sistolik kan basıncı denilen iki yöntemle ölçülür. Sistolik kan basıncı, kalbiniz attığı sırada atardamarlarınızın duvarlara yaptığı basıncı ölçer. Sistolik kan basıncının 120 ve üzerinde olması tansiyonun yükselmesi olarak kabul edilir. 130 olarak ölçülen değerse yüksek tansiyon olarak kabul görür.

Diyastolik kan basıncı, iki kalp atışı arasında atardamarlarınızın yaptığı basıncı ölçer. Diyastolik kan basıncı ölçümlerinde 80’in üstündeki değerler yüksek olarak kabul edilir.

Doktorlar yüksek tansiyonun varlığını anlayabilmek için iki ölçüm yöntemini de kullanır. Eğer yüksek tansiyonunuz varsa tedavi gerekli olabilir.

Yüksek tansiyonu tedavi etmek için pek çok kişi kan basıncını düşüren ilaçlarla birlikte doğal takviyeler kullanır. Bazıları da ilaç kullanımını tamamen reddederek sadece doğal takviyelerle yüksek tansiyonu kontrol altına almaya çalışır. Yüksek tansiyon için bir takviye kullanmak istediğinizde her zaman doktorunuza danışmalısınız. Sadece takviye almak yüksek tansiyon rahatsızlığınızı tedavi edemeyebilir.

Yüksek Tansiyon Tedavisinde Kullanılan Takviyeler

 

Takviye kullanmak tansiyonu düşürmek için etkili olabilir. Fakat bazı takviyelerin tansiyon ilaçlarıyla birlikte kullanılması ilaçlarla takviyelerin arasında etkileşim olmasına sebep olabilir. Tansiyon ilacı kullanıyorsanız bu takviyeleri kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuz size muhtemel etkileşimleri ve gerekli uyarılarını yapacaktır.

Çoğu takviyenin tansiyonu çok az düşürdüğünü unutmamalısınız. Yüksek tansiyon tanısı konulduysa, sadece takviye kullanmanız yeterli olmayabilir.
Bazı tansiyon ilaçlarının kalp krizi, inme ve ölüme neden olan kalp hastalıkları riskini azalttığı kanıtlanmıştır. Btikisel takviyelerin birçoğu tansiyonu düşürüyor olsa da kalp rahatsızlıkları riskini azalttığı kanıtlanmamıştır.

İhtiyaçlarınıza en uygun tedavi yöntemini belirlemek için doktorunuzla görüşün.

Takviyeleri satın alırken, bu takviyelerin ilaçlar kadar katı düzenlemelerden geçmediğini unutmayın.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...