Yumurtlama (Regl) Ağrıları

Yumurtlama (Regl) Ağrıları

Her ay döngünüzün yaklaşık olarak 14. gününde olgunlaşmış bir yumurta kozasında çıkar ve yumurta kanalına gider. Bu sürece yumurtlama adı verilir ve üremenin kritik bir adımıdır. Kadınların hepsi yumurtlamayı hissetmezler. Yine de bunu hissetmek acil bir soruna işaret etmese de yumurtlama ağrısını görmezden gelmemelisiniz.

Yumurtlama Ağrıları Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli Miyim?

Bazen reglden sonra görülen sancılar ciddi değildir ama ağrı sürekliyse ve menstrüel döngünüzden sonra uzun bir şekilde devam ediyorsa bu sancılar başka bir rahatsızlığın belirtisi olabilir.

Ne Zaman Doktora Görünmeliyim?

Sancılarınız zamanla düzelmiyorsa veya iyileşmiyorsa pelvik muayene için doktorunuza gitmeniz gerekir. Doktorunuz hastalığınızı teşhis ettikten sonra sizin için en uygun tedavi planını oluşturacaktır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Reglden sonra oluşan sancı için Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümüne gidilir.

Yumurtlama Ağrının Temeli

Yumurtlama ağrısı Almanca ’da orta ağrı olarak bilinmektedir. Vakaların genelinde bu rahatsızlık kısa ve zararsızdır.

Yumurtlama gününüzde birkaç dakika ya da saat sürebilen ve tek tarafınızda meydana gelen bir ağrı hissedebilirsiniz.

Yumurtlama koza kistinin şişmesi ve yırtılarak yumurtayı serbest bırakmasıdır. Yumurta salındıktan sonra yumurta kanalında spermi beklemeye başlar. Yırtılan kozadan meydana gelen kanama ve diğer dokular karın boşluğuna ya da pelvise geçerek tahrişe neden olabilir.

Bu his küt bir ağrıdan keskin sancıya kadar değişebilir. Lekenleme ya da akıntı ile birlikte görülebilir.

Eper ağrınız artarsa ya da başka noktalarda görülürse doktorunuza başvurun.

Döngü Sırasında Diğer Ağrı Nedenleri

Döngünüz sırasında ağrı hissetmenizin farklı nedenleri de vardır. Rahatsızlığı nerede, ne kadar süre ile ve beraberinde gelen diğer belirtilerin takibini yapın. Bu etkenlerin kaydını tutmak doktorunuzun sorunu anlamasına yardımcı olur.

Eğer orta ağrınız devam ederse doktorunuz sorunun nedenini anlamak için testler yapabilir.

Kistler

 • Over kisti kramp ve bulantıdan şişkinliğe pek çok belirtiye neden olabilir.
 • Dermoid kist, kistadenom ve endometriyom kistlerin daha az ağrıya neden olan çeşitleridir. Polikistik over sendromu yumurtalıklarda birden fazla kistten meydana gelebilir. Tedavi edilmez ise kısırlığa yol açabilir.
 • Doktorunuz bilgisayarlı tomografi, MRI ya da ultrason testi ile kistin varlığı ve türü öğrenilebilir. Kistlerin geneli kendiliğinden iyileşir. Eğer büyürlerse ya da anormal olurlarsa sorunlara neden olmamaları için alınmaları gerekir.

Endometriyoz ya da Adezyonlar

 • Endometriyoz rahim içi yapının rahim içi boşluğunun dışında oluşmasıdır. Bu dokular adet döneminde hormonların etkileşimi nedeniyle tahrişe ve rahimin dışında kanama ve iltihaplanmaya neden olabilmektedir.
 • Eğer önceden ameliyat geçirmiş iseniz rahim içi adezyonları ya da diğer adıyla Asherman sendromuna ortaya çıkabilir. Daha önceden meydana gelmiş olan bir rahim içi iltihabı da bu adezyonlara yol açabilir. Ayrıca Asherman sendromu belirli bir neden olmadan ortaya çıkabilir.
 • Doktorlar bu durumu normal ultrason sırasında göremeyeceği için histeroskopi ya da laparoskopi isteyebilirler. Bu cerrahi müdahaleler doktorunuzun rahimin ve pelvisin için doğrudan görmesini sağlar.

Enfeksiyon ya da Cinsel Yolla Bulaşan Hastalık (STD)

Ağrınızın yanında kötü kokulu akıntı mı var? Ateşiniz mi var? İdrar sırasında yanma hissiniz mi var?

Bu belirtiler bakteri enfeksiyonu ya da STD belirtisi olabilir. Tedavi edilmezlerse enfeksiyonlar ve STD kısırlığa yol açabilir. Hatta ölümcül bile olabilirler.

Medikal işlemler e hatta doğum bile enfeksiyona yol açabilir. İdrar yolu enfeksiyonları bazen pelvis ağrısına neden olabilir.

Dış Gebelik

Tek taraflı pelvis ağrısı dış gebeliğin belirtisi olabilir. Bu durum embriyonun rahmin dışında döllenmesi ile oluşur. Dış gebelik genellikle sekizinci haftada tespit edilir ve hayati riski vardır.

Eğer hamile olduğunuzu düşünüyorsanız hemen doktora başvurun. Eğer dış gebeliğiniz varsa, döl yatağının yırtılamaması için acil müdahaleye ihtiyacınız olacaktır.

Ağrı Önleme Yöntemleri

Eğer doktorunuzu ziyaret ettiyseniz ve orta ağrısı riskini elediyseniz belirtilerinizdeki değişimlere dikkat etmeye devam edin. Ağrının azalması için yapabilecekleriniz:

 • Reçetesiz ağrı kesiciler
 • Doktorunuza doğum kontrol haplarının yumurtlamayı engelleyici etkisini sorun
 • Isı bandı uygulayın ya da sıcak banyo yapın

Doktoru Ne Zaman Aramalısınız

Amerikan Kadın Hastalıkları ve Jinekologlar Koleji 21-29 yaş aralığındaki kadınların her 3 yılda bir Pap Smear testi yaptırması gerekmektedir.

30-65 yaş aralığındaki kadınlar ise her 3 yılda bir Pap Smear ya da her 5 yılda bir Pap Smear ve HIV’nin ortak testini yaptırmalıdır.

65 yaş üstü kadınların rahim ağzı görüntülemesine gerek yoktur, elbette aşağıdaki hastalıklara dair geçmişleri yoksa:

 • Anormal rahim ağzı hücreleri
 • Geçmişte anormal Pap testi sonucu
 • Rahim ağzı kanseri

Eğer uzun zamandır doktora gitmediyseniz ya da ağrılarınız varsa doktorunuzla bir an önce irtibata geçin.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...