Yürüme Anormallikleri

Yürüme Anormallikleri

Yürüme anormallikleri anormal, kontrol edilemeyen yürüyüş düzenleridir. Genetik, bunlara veya başka hastalıklar veya yaralanmalar gibi diğer faktörlere neden olabilir. Yürüme anormallikleri, bacakların kaslarını, kemiklerini veya sinirlerini etkileyebilir. Anormallikler kendisini tüm bacakta ve bacağın belli kısımlarında gösterebilir; diz veya ayak bileği gibi. Ayakla ilgili sorunlar da aynı şekilde yürüme anormalliklerine neden olabilir. Yürüme anormallikleri genellikle yürüyüş anormallikleri olarak da adlandırılır.

Yürüme Anormallikleri Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Bunlar nedenlerine bağlı olarak geçici veya uzun süreli koşullar olabilir. Şiddetli yürüme anormallikleri devamlı fizik tedavi ve tıbbi bakım gerektirebilir.

Ne Yapmalıyım?

Fiziksel tedavi, yürüyüş anormalliklerinin tedavi edilmesine yardımcı olmak için de kullanılabilir. Doktor kontrollü egzersizleri deneyebilirsiniz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Yürüme anormallikleri için Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları) bölümüne gidilir.

Yürüme Anormalliklerinin Nedenleri Nelerdir?

Kesikler, çürükler veya kemik kırıkları geçici olarak yürümeyi zorlaştırabilir. Bununla birlikte, bacakları, beyni, sinirleri veya omuriliği etkileyen hastalıklar yürüme anormalliklerine neden olabilir.

Yürüme anormalliklerinin en yaygın nedenleri şunlardır:

 • Artrit
 • Yumru ayak gibi doğum kusurları
 • Bacak yaralanmaları
 • Kemik kırıkları
 • Bacaklardaki dokulara zarar veren enfeksiyonlar
 • Koşucu bacağı (incinmelerde ağrıya neden olan sporcularda görülen bir yaralanma)
 • Tendinit (tendonların iltihabı)
 • Dönüşüm bozukluğu da dahil olmak üzere psikolojik bozukluklar
 • İç kulak enfeksiyonları
 • Serebral palsi veya inme gibi sinir sistemi bozuklukları

Bunların birçoğu kısa süreli koşullar olsa da, bazıları (serebral palsi gibi) kalıcı yürüme anormalliklerine neden olabilir.

Yürüme Anormalliklerinin Belirtileri Nelerdir?

Yürüme anormallikleri semptomlarına göre beş gruba ayrılır:

Yürüme Anormallikleri
Propulsif yürüyüş bozukluğu: Bu yürüyüşü karakterize eden sert, katı bir duruştur. Bu soruna sahip olan bir kişi baş ve boyunlarını ileri doğru ittirir.
Makas yürüyüş bozukluğu: Bu yürüyüşe sahip olan bir kişinin bacakları hafifçe içe doğru bükülür. Yürürken, dizleri ve uylukları makas benzeri bir hareketle birbirlerine geçebilir veya çarpabilirler.
Spastik yürüyüş bozukluğu: Spastik yürüyüşü olan bir kişi yürürken ayaklarını çeker. Onlar da sert yürüyor gibi görünebilir.
Stepaj yürüyüş bozukluğu: Bu rahatsızlığı olan bir kişi ayak parmaklarıyla aşağı doğru işaret ederek yürür ve ayak parmaklarının yürürken yere kazımasını sağlar.
Yalpalama yürüyüş bozukluğu: Bu yürüyüşe sahip bir kişi yürürken yanlara doğru eğilir.

Topallama da ayrıca yürüme anormalliği olarak kabul edilir. Bu kalıcı veya geçici olabilir.

Yürüme Anormallikleri Nasıl Teşhis Edilir?

Fizik muayenede doktorunuz belirtilerinizi ve tıbbi geçmişinizi gözden geçirecek ve yürüme şeklinizi gözlemleyecektir. Sinir veya kas fonksiyonunuzu kontrol etmek için testler yapabilirler. Bu, sorununuza neden olan yapısal bir durum olup olmadığını belirlemeye yardımcı olacaktır.

Doktorunuz ayrıca kırıkları veya kırık kemikleri kontrol etmek için bir röntgen gibi bir görüntüleme testi isteyebilir. Bu, yakın zamanda bir yaralanma veya düşüş geçirdiyseniz yapılır. MRI gibi bir görüntüleme testi daha derinlemesine yırtılmış tendonları ve bağları kontrol edebilir.

Yürüme Anormallikleri Nasıl Tedavi Edilir?

Altta yatan durum tedavi edildiğinde yürüme anormalliği giderilebilir. Örneğin travma nedeniyle oluşan yürüme anormallikleri yaralanma iyileştikçe düzelecektir. Çatlak veya kırık bir kemik varsa kemiği ayarlamak için bir alçı kullanılabilir. Bazı yaralanmaları onarmak için ameliyat da yapılabilir.

Bir enfeksiyonun yürüme anormalliğine neden olması durumunda doktorunuz antibiyotik veya antiviral ilaçlar reçete edecektir. Bu ilaçlar enfeksiyonu tedavi edecek ve semptomlarınızı iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

Fiziksel tedavi, yürüyüş anormalliklerinin tedavi edilmesine yardımcı olmak için de kullanılabilir. Fizik tedavi sırasında kaslarınızı güçlendirmek ve yürüyüş şeklinizi düzeltmek için tasarlanmış egzersizleri öğreneceksiniz.

Kalıcı yürüyüş anormalliği olan kişiler koltuk değneği, bacak bileklikleri veya yürüyüşe yardımcı olabilecek baston gibi yardımcı cihazlar alabilirler.

Yürüme Anormalliklerinin Önlenmesi

Konjenital yürüme anormallikleri önlenebilir olmayabilir. Bununla birlikte yaralanmanın neden olduğu anormallikler önlenebilir.

Temas içeren sporlarına katıldığınızda veya dağ bisikleti ya da kaya tırmanışı gibi aşırı aktiviteler sırasında koruyucu giysiler giydiğinizden emin olun. Bacaklarınızı ve ayaklarınızı dizlik, ayak bileği ateli ve sağlam ayakkabılarla koruyarak bacak ve ayak yaralanmaları riskini en aza indirebilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...