Yüz Felci İhmale Gelmez! Belirtileri Ve Tedavisi

Yüz Felci İhmale Gelmez! Belirtileri Ve Tedavisi

Yüz felci, iyileşme süreci biraz uzun da olsa çoğu zaman tamamen iyileşen bir hastalıktır. Kişinin yüz kaslarını hareket ettirememesine ve bazen de ağrıya neden olur. Çoğu zaman bulaşıcı hastalıkların yüz sinirlerinde iltihaba neden olması ile ortaya çıkar.

Yüz Felci Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Yüz Felci Tıbbi Adı Nedir?

Yüz Felci tıbbı adı fasial paralizi olarak ismlendirilir.

Yüz Felci Nasıl Anlaşılır?

Gözde kuruluk, tahriş, enfeksiyon, yüzün belirli bir kısmında kayma, konuşma yutkunma ve yeme içmede zorlanma gibi durumlarda yüz felci geçiyor olabilirsiniz.

Kaç Günde İyileşir?

Çoğu yüz felci vakası 15-20 gün içinde büyük oranda iyileşir. En geç dokuz ay içerisinde tamamen iyileşir. Her yirmi Bell paralizi vakasının on yedisi tamamen iyileşmektedir. Tedavi ihmal edilirse bu oran düşer.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

İhmal etmeden Kulak Burun Boğaz (KBB) bölümüne görünmeniz gerekmektedir.

Yüz Felci Nasıl Anlaşılır?

Yüz felci tıbbi adı fasial paralizi olarak ismlendirilir.Yüz felci, nerede ortaya çıktığına bağlı olmak üzere birçok farklı belirtiye neden olabilir. Bu belirtiler kişiden kişiye değişebilir. Ortaya çıktığı bölgeye göre aşağıdaki belirtiler görülebilir:

Yüz Felci Neden Olur?

Yüz Felci Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Çoğu yüz felci vakası 15-20 gün içinde büyük oranda iyileşir. En geç dokuz ay içerisinde tamamen iyileşir. Her yirmi Bell paralizi vakasının on yedisi tamamen iyileşmektedir. Tedavi ihmal edilirse bu oran düşer.

 

Yüz Felci İlaçları

Prednizolon İlacı

Bell paralizinden kaynaklanan yüz felcinde en etkili tedavi yöntemi prednizolon ilacıdır. Bir tür kortikosteroid olan prednizolon, iltihabı (şişmeyi) azaltır ve iyileşme sürecini kısaltır.

 • Yararlı olması için belirtiler ortaya çıktıktan sonraki ilk 72 saat içerisinde alınmalıdır.
 • Genellikle günde iki kez olmak üzere 10 günlük kullanım önerilir.

Antienflamatuar ilaçlar: Antiödem etkileri nedeniyle tedavide steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar da sıkıkla kullanılırlar; ancak steroid tedavisi uygulanan hastalarda ayrıca kullanılmalarına gerek yoktur.

Virüs ilaçları: Birçok yüz felci vakasının nedeni virüsler olduğu için bazı vakalarda suçiçeği ve uçuk virüslerinin çoğalmasını önleyen ilaçlar kullanılabilir. Ancak faydası olsa bile veriminin düşük olacağı bir tedavi yöntemi olduğu düşünülüyor.

Yüz Felci Bitkisel Tedavi

 • Ardıç yağı kullanılarak yüze masaj yapılır.
 • Zencefil ve bal ile karışım yapılarak günde bir kaşık yenir.
 • Su ve lavantayla yapılan kür uygulaması masaj yapılarak felç giderilmesine yardımcı olur.
 • Biberiye çayı yapılır.
 • Yüz felci genel olarak soğuk ortamda, cereyanda kalınması gibi durumlarda meydana gelirken bazen de herhangi bir dış ortam yüzünden oluşabilmektedir. Yüz felci bitkisel tedavi için öneriler ise şöyledir.
 • Bir su bardağının içerisine yarım çay bardağı sirke ilave edin ve üzerine de lavanta ilave edip 2 gece bekletilmelidir. Verilen sürenin ardından elde edilen suyu bir pamuğa batırıp yüzünüzü silin. Fakat özellikle lavantayı felçli yüzün üzerine yerleştirip bir kaç dakika bekletin.
 • Nezle otu ile zeytin yağını oldukça küçük bir tencerenin içerisine ilave edin ve orta ateşin üzerinde sürekli karıştırarak kaynatın. Bir kaç dakika pişirdikten sonra bir tülbent yardımı ile suyunu süzün. Süzülen bu suyu felçli bölüme sürerek masaj yapar gibi ovun ve bu şekilde uygulayın. Günde iki kere olmak üzere sabah ve akşam uygulayın.
 • Tahta bir havan yardımı ile bir fincan zeytin yağı ve çam fıstığını iyice dövün. İyici ezilen karışımı içi boş bir krem kabının içerisine koyun. Elde edilen bu doğal krem ile sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere masaj uygulayarak yapın.
 • Sabah kahvaltıya başlamadan önce yüzünüzü yıkadıktan sonra ardıç yağı ile bir süre masaj yaparak güne bu şekilde başlayın.
 • Ilık bir duş sonunda yüzünüzün her tarafına üzerlik yağı ile masaj yaparak belli bir süre böyle bekletin ve bu arada yüzünüzü dinlendirin.
 • Biberiye çayı yapmanız hem sağlığınız hemde vücudunuz için oldukça faydalıdır. Bu nedenle biberiye çayı demleyerek günde 2 bardak içilmesinde oldukça etkili olup yüz felcinin giderilmesinde oldukça fayda sağlar.
 • Süzme bal ile zencefil tozunu karıştırarak macun kıvamına getirin. 1 hafta boyunca günde fındık kadar daha sonra bir haftanın sonunda bir ceviz kadar tüketin.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...