Yüz Kaşınması Neden Olur? Kaşımamak için Ne Yapabilirsiniz?

Yüz Kaşınması Neden Olur? Kaşımamak için Ne Yapabilirsiniz?

Yüz kaşınması son derece rahatsızlık veren bir durum olup durduk yere ortaya çıkabilir. Ara sıra yüzün kaşınması anormal bir durum değildir. Böyle durumlarda kaşınmayı rahatlatmak için yapılabilecek pek çok şey bulunmaktadır.

Yüzün kaşınmasına neden olan durumları ve bu durumları nasıl tedavi edebileceğinizi öğrenmek için yazının devamını okuyun.

Yüz Kaşınmasının Nedenleri

*Kaşıntının genel sebepleri arasında cilt kuruluğu, mevsimsel alerjiler ve cildin tahriş olması vardır.

*Antibiyotikler, mantar önleyiciler ve uyuşturucu özellikli ağrı kesiciler kimi zaman yan etki olarak kaşıntıya neden olabilir.

*Nadiren de olsa kaşınan yüz, karaciğer hastalıklarının, tiroit rahatsızlıklarının, kanserin veya multiple sklerozun belirtisi olabilir. Yetersiz beslenmeden kaynaklı vitamin ve mineral eksiklikleri de kaşıntıya neden olabilir.

*Yüzünüzün kaşınmasının nedenini teşhis etmek, kaşıntıyı geçirmeye yardımcı olur. Yüz kaşıntısının en sık görülen beş nedeni:

Yüz Kaşıntısının Tedavisi

Kaşınan yüzün tedavisi, bu duruma neden olan etkene bağlıdır. Doktorunuzun size ilk olarak önereceği şey genellikle cildinizi kaşımamanız olacaktır. Yüzünüzü kaşımanız cildi daha çok tahriş ederek kaşıntıyı daha da kötüleştirir.

Çoğu durumda, yüzünüzü çok fazla kaşımanız cildin üst tabakasına zarar vererek enfeksiyona neden olur.

Yüz kaşıntısını geçirmek için evde uygulayabileceğiniz yöntemler:

 • Kaşıntı başlıyor gibi hissettiğinizde, soğuk bir bez ya da soğuk bası uygularsanız yüzünüzdeki kaşıntı hissi gidecektir.
 • Kaşıntı olduğunda yüzünüzü ıslak bir bezle silmeyi veya yüzünüzü yıkamayı deneyebilirsiniz. Bu duruma yüzünüzü tahriş eden bir madde sebep oluyorsa yıkamak veya silmek maddenin yüzünüzden gitmesine ve bunun sonucunda da yüzünüzün kaşıntısının geçmesine yardımcı olacaktır.
 • Kaşıntı geçene kadar kendinizi stresten uzak tutun. Stres kaşıntıyı çok daha kötü hale getirebilir.
 • Ilık bir banyo yapın ve sabun kullanmadan yüzünüzü soğuk suyla yıkayın.
 • Yüzde kullanımı güvenli olan bir antihistamin krem kullanın. Gözlerinize ve gözünüzün çevresine sürmemeye dikkat edin. Antihistamin kullandıktan sonra belirtileriniz kötüleşirse kremi kullanmayı bırakın ve doktorunuza görünün.
 • Hidrokortizon ya da kalamin losyon kullanmayı deneyebilirsiniz.

Doktorunuz, yüz kaşıntısını geçirmek için reçeteli ilaç verebilir ve hayat tarzınızda bazı değişiklikler yapmanızı isteyebilir. Verilen ilaçlar genellikle yüzün kaşınmasına neden olan duruma göre değişir. Bu ilaçlar:

 • Güçlü hidrokortizon ve antihistamin kremleri
 • Kalsinörin inhibitörleri
 • Antidepresanlar veya seçici serotonin geri alım engelleyiciler
 • Işın tedavisi

Yüz Kaşıntısı için Alınabilecek Önlemler

 • Vücudunuzu susuz bırakmamak için bol su için.
 • Yüzünüzü yıkayın.
 • Gözenekleri tıkamayan nemlendiriciler kullanın. Hassas ciltler için üretilmiş pek çok nemlendirici bulunmaktadır.

Her gün uygulayabileceğiniz hipoalerjenik ürünler alarak bir cilt bakım rutini oluşturabilirsiniz. Kimyasal boyalar ve kokular içermeyen yüz kremleri kullanın. Cildiniz ne kadar kurursa o kadar sık nemlendirmeniz gerekir.

Cildinizi tahriş eden maddelerden uzak durmalısınız. Parfümlü sabunlar ya da deterjanlar, mücevherler ve temizlik maddeleri de cildinizi tahriş edebilir.

Aldığınız kozmetik ürünlerin içeriklerini kontrol etmeyi unutmayın. Hassas olduğunuz maddeler ya da sert kimyasallar varsa o ürünü kullanmayın.

Kozmetik ürünlerinizi açalı 6 veya 12 ay olduysa yenilerini alın.

Soğuk havalarda, sıcaktan soğuğa sık sık geçildiğinden cildiniz kuruyabilir. Cildinizin kurumasını engellemek için nemlendirici kullanın.

Bunlara ek olarak, duş sırasında kullandığınız sıcak suyun sıcaklık ayarını değiştirebilirsiniz. Sıcak sular canlandırıcı olsa da ılık ya da soğuk su cildinizdeki nem dengesini korumak için çok daha idealdir.

Doktora Ne Zaman Görünmelisiniz?

 • Evde uygulayabileceğiniz çözümleri denemenize rağmen iki haftadan çok daha uzun süredir yüz kaşıntınız devam ediyorsa
 • Aşırı yorgunluk, kilo verme ya da devamlı ateş gibi başka belirtileriniz de varsa
 • Bu rahatsızlık, günlük hayatınızı etkileyecek duruma geldiyse
 • Cildinizde yırtılmalar meydana geldiyse ve bu durum enfeksiyonlara yol açıyorsa

Doktorunuzla yüz kaşıntınızla ilgili konuştuğunuzda, kullandığınız ilaçlarla ve takviyelerle ilgili doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Randevuya gitmeden önce kullandığınız ilaçları, yediğiniz yiyecekleri, günlük aktivitelerinizi, stres seviyenizi ve sizin için önemli olabilecek durumları not etmeniz iyi bir fikir olacaktır.

Doktorunuzun yüzünüzdeki kaşıntının nedenini bulmak için bazı testler yapması gerekebilir. Bu testler:

 • Kardiyovasküler durumu gözlemleyebilmek için göğüs röntgeni
 • Cildinizin hücresel seviyede nasıl olduğunu görmek ve cildinizin sağlık durumunu kontrol etmek için cilt biyopsisi
 • Vitamin ve mineral eksikliklerinin görülmesi veya alerji durumunun anlaşılabilmesi için kan testi

Ne kadar zor da olsa, yüz kaşıntısını tedavi etmenin en iyi yolu yüzünüzü kaşımamaktır.

Yüz kaşıntısı çoğu zaman soğuk bası veya soğuk duşla geçen ve bu reaksiyona neden olan durumdan kaçınıldığında tekrar oluşmayan bir durumdur.

Yüzünüzün günlük temizliğinin ve nemlendirilmesinin yapılması belirtileri yok eder.

Kaşıntının yanında başka belirtiler de varsa doktorunuzdan randevu alarak bu durumun altında yatan başka bir sebep olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...