Yüzde Ağrının: Neden Yüz Ağrısı Yaşıyorum?

Yüzde Ağrının: Neden Yüz Ağrısı Yaşıyorum?

Yüzde ağrı, ağız ve gözler de dâhil olmak üzere yüzün herhangi bir yerinde hissedilebilir. Normalde, yaralanma ve baş ağrısının sonucunda oluşabilse de sağlık sorunları da yüzde ağrıya neden olabilir.

Yüzde Ağrı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Yüzde ağrının pek çok nedeni vardır. Bu nedenle öncelikle altta yatan nedenin bulunması gerekir.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Yüzdeki ağrılar çoğu zaman zararsızdır. Ancak, açıklanamayan ve dayanılmaz ağrılar yaşadığınızda doktorunuzla konuşun.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Yüz ağrısı için İç Hastalıkları (Dahiliye) bölümüne gidilir. Buradan uygun görülürse yönlendirilirsiniz.

Yüz Ağrısının Nedenleri?

Yüzde ağrı, yüzdeki bir enfeksiyon gibi hafif bir durumdan ya da sinir hasarı gibi ciddi bir durumdan dolayı görülebilir.

Yüzde ağrıya yaygın olarak neden olan durumlar:
Ağız enfeksiyonları
Ülser ya da açık yaralar
Ağzın içinde dokuda irin toplanmasıyla apse oluşumu
Cildin altında irin toplanmasıyla ciltte apse
Yüzde yaralanma
Diş ağrısı
Yüzde ağrılara neden olan daha ciddi durumlar:
Herpes zoster ya da zona
Migren
Sinüzit
Sinüs enfeksiyonu
Sinir hasarı

Yüzde ağrı yaşayan kişiler bu durumu kramp benzeri batan bir ağrı olarak tanımlamaktadırlar. Ağrı, kulak ve baş gibi vücudun farklı yerlerinde görülebilir veya yüzün etrafına doğru yayılabilir.

Yüzde Ağrının Türleri Nelerdir?

Yüzde ağrının türü nedenine bağlı olarak değişir. Ağzın etrafında donuk ve zonklayan bir ağrı genellikle diş ağrısı, çürük ya da apsenin belirtisi olabilir. Bu tür bir ağrı yaşarsanız dişçinize başvurun.

Sinüzitle ilişkilendirilen ağrı, genellikle yanaklarda ve gözaltlarında baskı oluşturur. Apseler ve ülserler ağrının olduğu yerin etrafında zonklama hissi oluşturur. Baş ağrısı ve yaralanmalar batma hissine ya da zonklama hissine neden olabilir.

Yüzde Ağrı Ne Zaman Acil Bir Durum Olarak Düşünülmelidir?

!Yüzde aniden görülen ve göğüs ile sol kola doğru yayılan bir ağrı yaşıyorsanız bir an önce 112’yi arayın. Bu durum kalp krizinin belirtisi olabilir. Yüzde ağrı genellikle tıbbi olarak acil bir durum kabul edilmez ancak doktorunuzdan muayene olarak düzenli tedavi alabilirsiniz.

Yüzde Ağrı Nasıl Teşhis Edilir?

Doktor randevunuza giderken şunları belirtin:
Yüzünüzün ağrıyan yerini
Ağrıyı ne sıklıkla yaşadığınızı
Ağrının tam olarak nereden yayıldığını
Ne tür bir ağrı yaşadığınızı
Ağrının ne kadar uzun süre devam ettiğini
Ağrıyı rahatlatan şeyleri
Yaşadığınız diğer belirtileri

Doktorunuz teşhis koymak için röntgen, MR gibi görüntüleme testleri isteyebilir. Bu görüntüleme testleri kemiklerdeki, kaslardaki ve dokulardaki sorunların teşhis edilmesine yardımcı olabilir. Doktorunuz sinüsleri kontrol etmek için röntgen çekebilir.

Doktorunuz bazı enfeksiyonların kontrol edilmesi için kan tahlili yapabilir. Bu test sırasında kolunuzdan kan alınırken çok hafif bir acı hissedebilirsiniz.

Belirtileriniz gözle ilgili sorunların olduğunu gösteriyorsa ya da doktorunuz kalp sorunları yaşadığınızı düşünüyorsa başka testler de isteyebilir.

Göz Ağrısı

Yüzünüzde ağrı oluşumunun nedeni gözde bulunan bir sorunsa doktorunuz size tonometri muayenesi yapması için sizi göz doktoruna yönlendirecektir. Bu muayene için doktorunuz gözlerinize göz damlası damlatır. Daha sonra göz yuvasının karşısına turuncu boya olan küçük bir kâğıt parçası yerleştirilir. Doktorunuz yarık lamba kullanarak gözün korneasını ve diğer kısımlarına bakarak hasarı kontrol eder. Bu test, ülserlerin ve glakomun teşhis edilmesinde etkilidir.

Kalbin Neden Olduğu Yüz Ağrısı

Elektrokardiyogram, kalbin yüzde ağrıya neden olup olmadığının anlaşılması için kullanılabilir. Bu test için küçük ve acı vermeyen elektrotlar göğse, kollara ve bacaklara yerleştirilir. Bu monitörler elektrokardiyogram cihazına bağlanır ve kalbin elektrik aktivitesini kontrol eder. Bu test, kalp krizi ve kalpteki anormal ritmi teşhis etmeye yardımcı olabilir.

Yüz Ağrısıyla İlişkilendirilen Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Yüz ağrısı genellikle teşhis koyulduktan ve tedavi planı etkisini göstermeye başladıktan sonra geçer. Doktorunuz, yüzde yaşadığınız ağrının nedenine bağlı olarak sorunu tedavi edecektir. Sinüzit gibi enfeksiyonların neden olduğu ağrılar antibiyotik kullandıktan sonra ya da enfeksiyonun kendi başına iyileşmesine izin verdikten sonra genellikle geçer.

Yüzde ağrıya zona gibi kızarıklığa neden olan viral enfeksiyonlar neden olabilir. Bazı durumlarda ağrı birkaç gün ya da birkaç hafta içerisinde tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden geçebilir. Asiklovir ve valasiklovir gibi reçeteli antiviral ilaçlar kızarıklıkların süresini kısaltabilir ancak doktorunuz kalıcı sinir ağrısını geçirmek için başka ilaçlar da kullanabilir.

Yüzdeki ağrıya ağızda bulunan bir sorun neden oluyorsa dişçiniz antibiyotiklerle, dişin çekilmesiyle ya da kanal tedavisiyle bu sorunu çözebilir.

Reçetesiz kullanabileceğiniz ağrı kesici ilaçlar küme tipi baş ağrılarına ya da migren baş ağrılarına yol açabilir. Ancak bazen baş ağrılarının neden olduğu yüz ağrıları bu ilaçlarla geçirilemez. Bu durumda doktorunuzun ağrıyı hafifletmek için daha güçlü ilaçlar yazması gerekebilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...