Zamanı Üç Adımda Daha Efektif Kullanın

Zamanı Üç Adımda Daha Efektif Kullanın

Günümüzde birçok insan zaman yönetimini iyi yapamamaktan şikayetçi. Hayattaki her şeyde olduğu gibi bu konuda da biraz çaba göstermek gerekiyor.

Zamanı daha iyi kullanabilmek için şu üç yolu deneyin.

1 Hedeflerinizi Belirleyin

Hedefler belirlemek hayatınızı daha iyi bir hale getirmek için önemlidir. Ama özellikle doğru zaman yönetimi için çok önemlidir. Hedeflerinizi şekillendirmek için şu rehberi kullanın:

-Bir liste yapın. Başarmak istediğiniz şeylerin hepsini yazın. Her şey olsun, küçük hedefler bile.

-Öncelikleri belirleyin. Hangisinden başlayacağınızı bilmiyorsanız, önem derecesine göre sıralayın. Her görevin acele olmadığını, her acele görevin de önemli olmadığını hatırlayın.

Neyi başarmak istediğinize karar verdiniz. Şimdi zamanı nasıl kullanacağınızı anlamaya geldi. Böylece gelişmek için kendinize yer açabilin.

2 Kendinize Değer Biçin

İş alışkanlıklarınızda pozitif değişiklikler yapmadan önce, şu an zamanı nasıl harcadığınıza dair bir temsile ihtiyacınız var. Genelde yaptıklarımızın %20’si tatmin olduğumuz başarılarla sonuçlanır. O yüzden pozitif sonuçları maksimize etmenizi sağlayacak fırsatları bulun ve tanımlayın. Bunu verimli bir özdenetimle yapın.

İşlerinize ne kadar zaman harcadığınızı birkaç gün gözlemleyin. Bunu yapmanın kolay bir yolu aktivitelerin zamanlarını tuttuğunuzu bir kayıt hazırlamak.

Listenizi yaparken üzerinde durmanız gereken birkaç önemli nokta:

– Zamanınızı birkaç büyük iş mi alıyor yoksa birçok küçük iş mi? Bunları gruplar halinde düzenleyebiliyor musunuz?

– Zamanınızı nasıl harcıyorsunuz? Küçük kesilmelerin bile verimliliğinizde büyük etkileri olabilir. O yüzden bunlar olduğunda notlar almak çok önemli. İster gelen telefonlar olsun, ister mail’inizi kontrol etmek teker teker bunları yazın ve ne kadar sıklıkla olduklarını gözlemleyin.

– En verimli olduğunuz zaman gün içinde hangisi? Sabah mı yoksa akşam mı? Verimli olduğunuz saatleri önceliği olan işlere ayırın.

Birkaç gününüzü hareketlerinizin notunu alarak geçirin. Zamanınızı nasıl harcayacağınız hakkında doğru bir fikre ulaşın. Bu bilgiye sahip olduğunuzda üçüncü adıma geçebilirsiniz.

3 Harekete Geçin

-Günlük işlerinize göz atın ve hadeflerinize ulaşmanızda yardımı olmayacakları not alın. Bunlar yapmayı bırakmanız gerekenler.. Hem de hemen..

-Zamanın çoğunu en önemli hedefleriniz için mi harcıyorsunuz? Eğer öyle değilse, önemsiz şeylere daha az, önemli şeylere daha fazla zaman harcamanın yolunu bulun. Bu basit tavsiye zaman yönetiminde en işe yarayanı.

-Organize olun. Birkaç dakikanızı odanızı ve masanızı düzenlemeye ayırın. Bu işinize daha iyi odaklanmayı sağlarken, gereksiz şeylerle uğraşmanızı da engeller.

-Odaklanın. Yıllar önce birçok işi aynı anda yapmanın sorumlulukları idare etmek için en iyi yol olduğu düşünülüyordu. Ama araştırmalar birçok işi aynı anda yapmaya çalışanların tek bir işe odaklananlardan daha az üretken olduklarını gösteriyor.

– Yapmanız gerekenlerin bir listesini hazırlayın ve görebileceğiniz bir yere asın. En önemli işleriniz en üstte olsun ve daha az önemliler en aşağıda. Aslında bu listeyi gittiğiniz her yere taşımanız ideal olan. Böylece bitirdiklerinizin üstünü çizebilir ve yeni olanları ekleyebilirsiniz. Akıllı telefonunuzu bu iş için kullanmak mantıklı.

– İleriyi palanlayın. Üç hafta sonraya bir projeniz mi var? Kolayca halledebileceğiniz parçalara ayırın. Çok az bir kısmı(günde 10 dakika) bile olsa her gün yapın. İşlerin istediğiniz gibi gitmeme ihtimalini de göz önünde bulundurun.

– Nerede Olursanız Olun, Sağlamlaştırmaya Çalışın. Örneğin, yolda giderken notlarınız üstünden geçin.

– En Zorunu İlk Önce Yapın. Bilirsiniz yapmakta zorlanacağını düşündüğünüz kısımlar vardır ve onları son günlere ertelersiniz. Aslında ilk iş olarak onun yapılması gerekir. onu yaparak büyük bir başarı hissine ve özgürlüğe kavuşacaksınız. Böylece günün geri kalanında daha fazla şey yapabilirsiniz.

Zamanınızı iyi idare etmek ve efektif kullanmak sizi daha verimli ve daha az stresli yapacaktır. O yüzden hedeflerinizi belirleyin, özdenetiminizi yapın ve harekete geçin.

Yorumlar (2)

  1. Naruto

    Çok teşekkürler. 🙂

  2. yasemin

    Harika bir site! Tam da bana hitap eden yazılar, çok teşekkürler. Bu siteyi sık sık ziyaret ederim artık 🙂

Sonraki yazı yükleniyor...