Zarif Çıtır Diyeti

Zarif Çıtır Diyeti

Kendi kelimeleriyle açıklayacak olursak Zarif Çıtır Diyeti saçmalıkların olmadığı, niteliksiz yiyecekleri yemeyi bırakarak muhteşem görünmek isteyen bilinçli kızlar için tatlı sert bir rehberdir. Rory Freedman ve Kim Barnouin adlı iki yakın arkadaşın geliştirdiği bu diyet, kadınların abur cuburları bırakarak doğal yiyeceklere yönelmesiyle Zarif Çıtır Kulübü’ne katılmalarını motive etmeyi amaçlayan bir plandır.

Rory ve Kim’e  göre, Bu durum bazı yiyeceklerin yasaklanması  anlamına gelir. Bu yiyecekler:

 • Şeker ve yapay tatlandırıcılar
 • Beyaz un
 • Et
 • Süt ürünleri
 • Alkol
 • Kafein

Kısacası Zarif Çıtır olmak, vegan bir beslenme düzenine sahip olmaktan geçiyor.

Diyet; meyve, sebze, soya, kuruyemiş, bakliyat, su ve yeşil çay tüketimini teşvik ediyor. Diğer popüler diyetlerin aksine, Zarif Çıtır Diyeti’nde  tam tahıllar ve tam tahıllı undan yapılmış makarnalar kullanıldığı sürece karbonhidrat tüketebilirsiniz.

Ana kurallar

1.  Şeker ve yapay tatlandırıcıların tamamı yasak. Meyve, konserve meyve, şeker pancarı ve doğal tatlandırıcılar kullanılabilir.

2.  Un ve undan yapılmış tüm ürünler yasak. Esmer pirinç, tam tahıllı makarna ve tam tahıllar kullanılabilir.

3.  Tüm et ürünleri yasak. Rory ve Kim’e göre, etler çok yüksek kalorilidir ve sindirimleri zordur. Ayrıca yapay hormonlarla doludur.

4. Süt ürünlerinin tamamı yasak.  Süt ürünlerinin yerine soya ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Diyetin Vaat Ettikleri

Rory ve Kim’e göre, Zarif Çıtır Diyeti’nin dayanağı basit:  Zayıf olmak, sağlıklı olmak demektir. Bu diyet size faydalı olan şeyleri yemek ve faydasız olanları yememekle ilgilidir. Diyetin anlatıldığı kitap, okuyucuları kendi iyilerini ve kötülerini oluşturmak için eğitiyor. Kitapta yiyeceklerin vücudumuza etkisi de anlatılıyor. Bu diyet, sizi aç bırakacak bir diyet değildir. Diyeti, yavaşça kilo vermenizi ve enerji kazanmamızı sağlayacak bir değişiklik olarak düşünebilirsiniz.

Diyetin Artıları ve Eksileri

 • Victoria Beckham dergilerde bu kitabın bir kopyasını tutarak göründüğünden beri Zarif Çıtır Diyeti çok popüler oldu. Kitap, sağlıklı bir şekilde kilo verme çözümü sunan eğlenceli bir okuma sağlıyor. Zarif Çıtır Diyeti’nde, yediğimiz yiyeceklerin etiketlerindeki değerlerinden ziyade kalori saymaya  odaklanılıyor.  Kitapta, bir ay boyunca uygulanabilecek günlük menüler ve sağlıklı atıştırmalıklar da bulunuyor.
 • Ancak,  Zarif Çıtır Diyeti aşırı vegan bir diyet  olduğundan, diyeti uygulayan kişilerin  bazı vitamin ve mineral değerlerinde eksiklik yaşama riski oluşabilir. 
 • Bu diyetteki yasaklı yiyecekler arasında kırmızı et, kümes hayvanlarının etleri, balık, yumurta ve süt ürünleri ile yasak olduğunu görünce diyeti denemek isteyenleri uzaklaştırabilecek yapay tatlandırıcılar ve şeker bulunmaktadır. Zarif Çıtır Diyeti, egzersizin önemini de yeteri kadar vurgulanmaktadır.
 • Bu diyette sadece zayıf olmaya odaklanılmıştır.  Hâlbuki zayıf olmak çok da sağlıklı değildir. Zayıf olmayı hedeflemek yerine sağlıklı kilonuza ulaşmayı hedeflemelisiniz.  Son olarak, kitapta kullanılan dil bazı okuyuculara çok sert ve saldırganca gelebilir.

Multi Yaşam’a Göre

Zarif Çıtır Diyeti, kilo vermeye ve sağlıklı bir yaşam sürmeye başlamak için tazeleyici ve dürüst bir rehberdir. Ancak kadınsal konuşmaların ve parıltının sizi kandırmasına izin vermeyin. Zarif Çıtır Diyeti tamamen vegan menüden oluşan ve hiçbir şekilde istisna kabul etmeyen katı bir diyettir.

Diyet, her zaman yiyeceklerin etiketlerini okumak, yapay tatlandırıcılardan uzak durmak ve daha fazla meyve, sebze ile lifli gıda tüketmek konusunda sağlıklı bir yaklaşım sunsa da süt ürünleri ve et ürünleri yemekten keyif alan kişiler için alternatif oluşturma konusunda başarısız olmaktadır. Bir yiyecek grubunun tamamen kesilmesi, diyeti uzun süre boyunca yapmayı zorlaştıracağından önerilmez.

Tamamen vegan bir diyet uygulamak, hayati önem taşıyan bazı vitamin ve minerallerde eksiklik oluşma riskini artırır. Bu vitamin ve mineraller:

 • Demir
 • Kalsiyum
 • Çinko
 • B12 vitamini
 • B2 vitamini (riboflavin)

Diyette zayıf olmak vurgulanmaktadır ve zayıflık sağlıklı olmak olarak gösterilmektedir. Bu durum,  kilo vermek isteyenler için tehlikeli olabilir. İnsanların boyları ve kiloları farklılık göstermektedir. Bu yüzden, herkes için sağlıklı kilo farklıdır.

Aslında, yakın zamanda yapılan bir araştırma kişinin kilosu fark etmeksizin sağlıklı bir hayat tarzı benimsendiğinde bu durumun sağlık üzerinde olumlu etkileri olduğunu göstermektedir. Bu diyette vurgulanmamış olan sağlıklı alışkanlıklardan birisi de egzersizdir.  Egzersizin, kilo vermeye yardımcı olmasının yanı sıra sağlık üzerinde de olumlu etkileri vardır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...