Zayıflamak Kalp Hastalıkları Riskini Azaltıyor!

Zayıflamak Kalp Hastalıkları Riskini Azaltıyor!

Obez olmak ya da aşırı kilolu olmak kalp hastalıklarıyla yakından ilişkili. Bel çevresi kadınlarda 90 santimetre, erkeklerde ise 100 santimetreden daha geniş olduğunda risk daha da büyük olur.

Yapılan bir çalışmaya göre, bel çevresinin 10 santimetre daha geniş olması, kalp hastalığı riskini %15 artırıyor. Araştırmacılar, vücut kitle indeksi ve bel basen oranı gibi değişkenleri dikkate alsalar da diğer faktörler önem taşımaksızın bel çevresinin kalp hastalıklarıyla ilişkili olduğunu bulmuşlardır.

Tüm bunlar, kalp sağlığınız için zayıflamanız gerektiğini göstermektedir. Biraz kilo vermek düşündüğünüzden çok daha kolay olabilir. Kalbinizi korumak için ilk adımı atın ve birkaç kilo vermenin faydalarını görün.

1.Bel Çevrenizi Ölçün

Bel çevrenizi ölçmeniz, kalp hastalıkları riskini kontrol edebilmenizi sağlar. Bazı kişilerin bel bölgelerinde daha fazla yağ bulunur. Sizin de bel bölgenizde daha fazla yağ varsa kalp hastalıklarının oluşma riski daha fazladır.

Ne noktada olduğunuzu anlayabilmek için bel çevrenizi ölçmelisiniz. Ölçümü kalça kemiklerinizin hemen üstünden yapmalısınız. Hedefiniz kadınsanız 90, erkekseniz 100 santimetrenin altında kalmak olmalıdır.

2.Vücut Kitle İndeksinizi Hesaplayın

Bel ölçünüzün yanı sıra, vücut kitle indeksiniz kilo vermenin sizin için faydalı olup olmayacağını anlamanızı sağlar. Vücut kitle indeksi boy ve kilo oranıyla ölçülür. Bu oranın 30’un üzerinde çıkması obeziteye işaret eder.

Bu hesaplamayı vücut kitle indeksi hesaplayıcılarından faydalanarak yapabilirsiniz.

3.Kalori Açığı Yaratın

Aşırı kiloluysanız bu konuda bir şeyler yapabilirsiniz. Bir fark yaratabilmek için çok fazla kilo vermenize gerek yoktur. 4 – 5 kilo vermeniz bile kalp hastalıkları riskini azaltacaktır.

Kilo vermek için daha az yemeli ve daha fazla egzersiz yapmalısınız. Günlük kalori alımınızı azaltarak işe başlayabilirsiniz. Günlük 500 kalori azaltmak haftada yarım kilo vermenizi sağlar. Bu durum yaşınıza, şu anki kilonuza, aktivite seviyenize ve metabolizma hızınıza göre değişiklik gösterebilir.

Diyetinizden kalorileri azaltabilmenin pek çok yolu bulunur. Yediğiniz küçük bir çikolata bile 300 kaloriyken büyük porsiyon bir yemek 500 kalori olabilir. Kalorileri tatlandırıcısız içeceklerle, daha az yağlı yiyerek, tuzlu ve yağlı yemekleri meyve, sebze ve tam tahıllarla değiştirerek azaltabilirsiniz.

4.Daha Aktif Olun

Fiziksel aktivite, kilo vermek ve kilo verdikten sonra kilonuzu korumak için son derece önemlidir. Spor salonuna gitmeden de spor yapabilmenin pek çok yolu vardır. Evde ev işlerini yaparak ya da etrafta yürüyüşe çıkarak da egzersiz yapabilirsiniz.

Kalbinize bakmak çok önemlidir, bu yüzden hastalıklarınız çıkmadan önce yapabileceklerinizi yapmalısınız. Bel çevreniz, kalp hastalığı riskinizin yükseldiğini gösteriyorsa değişiklik yapmak sizin elinizde. Kısa yürüyüşlere çıkmak, kilo vermek gibi hayatınızda yapacağınız basit değişikliklerle kalbiniz için bir fark oluşturabilirsiniz. Aşırı kilolu olmak ve obez olmak sağlık sorunlarına yol açabileceği gibi hayati risk de oluşturur. Bu yüzden zamanınızı önlem almak için harcayın.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...