Zehirli Sarmaşıklara Maruz Kalındığında Uygulayabileceğiniz 8 Yöntem

Zehirli Sarmaşıklara Maruz Kalındığında Uygulayabileceğiniz 8 Yöntem

Bahçenizi temizlerken veya doğa yürüyüşü yaparken bu sarmaşıklara denk gelebilirsiniz. Farkında olmadan dokunursunuz ve sonrasında kollarınızlabacaklarınız kaşınıp kızarmaya başlar. Çok geç olmadan dokunduğunuz şeyin zehirli bir sarmaşık olduğunu anlarsınız. Zehirli sarmaşıklar kendilerini bir arada bulunan üç yaprak oluşumuyla belli eder. Bahar aylarında bu yapraklar kırmızımsı olabilir. Yaz aylarında yeşilken, sonbaharda kırmızının farklı tonları, sarı ya da turuncu olabilir.

Zehirli Sarmaşık Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Zehirli sarmaşık, urushiol denen bir yağ üretir ve bu yağ kızarıklığa ve kaşıntıya neden olur.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Kızarıklık başkalarına bulaşmaz. Bulaşmamasının nedeni, bu durumun cildin zehirli sarmaşıkta bulunan yağa verdiği bir tepki olmasından kaynaklanmasıdır. Fakat yağın kendisi diğer kişilere de bulaşarak bu tepkilere neden olabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Ciltte olaşan tepkimeler için Deri ve Zührevi Hastalıkları (Dermatoloji) bölümüne gidilir.

Zehirli Sarmaşıklardan Nasıl Kaçınacağız?

1 Düzgün Giyinin

Zehirli sarmaşıkların olabileceği bir bölgeye gidiyorsanız cildinizi mümkün olduğunca kapatın.

Giyebilecekleriniz:

 • Uzun kollu tişört
 • Çoraplarınızın içine sıkıştırabileceğiniz bir pantolon
 • Şapka
 • Kauçuk eldivenler
 • Çoraplar
 • Kapalı ayakkabı

2 Sabunlayın, Yıkayın ve Tekrar Edin

Zehirli sarmaşığa dokunduktan sonra cildinizi ılık bir suyla, sabunlu suyla veya alkolle yıkarsanız urushiolü götürerek kızarıklığın oluşmasını engelleyebilir veya şiddetini hafifletebilirsiniz.

Bitkiyle temas eden diğer şeyleri de yıkamanız gerekmektedir. Urushiol, temas ettiği şeylerin üzerinde yıllarca kalabilir. Temizliği atlamak tekrar kızarıklığın oluşmasına neden olabilir.

Bulaşık deterjanları da, cildinizden bu yağı temizler.

3 Yağı Engelleyin

Eğer engelleyici bir yöntem arıyorsanız, yağın cildinize temas etmesini engellemek için eczanelerde satılan ilaçlardan temin edebilirsiniz. Bu ilaçlar, cildinizde bir bariyer oluşturarak urushiolün cilde temas etmesini engeller.

Kremin cildin tamamına kalın bir tabaka olarak ve zehirli sarmaşıkların olduğu yere gelinmeden en fazla bir saat önce sürülmüş olması gerekmektedir. Eğer zehirli sarmaşıklar cildinize değerse 4 saat içinde tüm kremi yıkamanız gerekir. Aksi takdirde, urushiol cildiniz tarafından emilir.

4 Bol Suyla Yıkayın

Zehirli sarmaşıklardan dolayı kızarıklıklar oluşursa üç haftaya kadar tamamen geçerler. Cildinizde kalan yağ kalıntılarını götürmek için sabunla güzelce yıkamalısınız.

Kızarıklıklar oluştuktan sonra kaşıntı ve yanma hissini suyla giderebilirsiniz. Soğuk suyun içine kızarıklığın olduğu kısımları sokmak rahatlama sağlayacaktır.

Ayrıca, 15 – 30 dakika boyunca soğuk kompres yapmak da rahatlama sağlar.

5 Kortizon ve Kalamin

Eczanelerde satılan kortizon ve kalamin losyonları, zehirli sarmaşıkların neden olduğu kızarıkları ve kaşıntıyı hafifletir. Bu losyonları kullanırken yönergelere uymalısınız. Uygulamayı yapmadan önce bölgeyi yıkamanız gerekmektedir.

Kaşıntıyı gideren diğer ürünler:

 • Aloe vera jeli
 • Karbonat ve suyla yapılan macun
 • Kızarıklıkların üstüne salatalık dilimlerinin koyulması

Salatalığı ezip macun haline getirerek kızarıklıkların üstüne koyarak cildinizi rahatlatabilirsiniz.

6 Antihistamin

Antihistaminler kaşıntıyı ve kızarıklığı engeller. Bazı antihistaminlerin uykuyu getirdiği bilinmektedir. Bu yüzden, yatmadan önce kullanırsanız çok daha rahat uyuyabilirsiniz.

Zehirli sarmaşıklardan dolayı antihistamin kullanacaksanız doktorunuza danışarak hangisini kullanmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Antihistamini kızarıklığın üstüne uygulamamalısınız çünkü bu, durumu daha da kötü bir hale getirir.

Kızarıklıklara alkol sürmek, kurumayı ve bakterilerden dolayı enfeksiyon kapılmasını engeller. Zehirli sarmaşığın neden olduğu kızarıklığı geçirmek için kullanılabilecek diğer şeyler:

 • Güvercin ağacı
 • Elma sirkesi
 • Karbonat ve suyla yapılan macun

7 Doktorunuzu Arayın

Eğer kızarıklıklar yüzünüze ya da genital bölgenize doğru yayılıyorsa doktorunuzu aramalısınız. Doktorunuz reçeteli bir steroid yazarak kaşıntının ve iltihaplanmanın azalmasını sağlayacaktır.

Durumunuza bağlı olarak doktorunuz steroid hapı veya iğnesi verebileceği gibi topikal steroid de verebilir.

Bazı durumlarda cildinizi çok fazla kaşırsanız ciltte yırtılmalar olabilir ve bakteriyel enfeksiyon gelişebilir. Böyle durumlarda doktorunuz size antibiyotik verecektir. Antibiyotik, hap şeklinde veya krem şeklinde olabilir.

8 Yardım İsteyin

Şu belirtileri yaşıyorsanız bir an önce acil servise gidip acil yardım almalısınız:

 • Nefes almada ve yutkunmada güçlük
 • Gözlerin kapanmasına ve boğazın şişmesine yol açacak türden şişlikler
 • Ağız çevresinde kızarıklıklar

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...