Zona Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Zona Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Zona hastalığı ağrıya yol açan, ciltte kabartı, kaşıntı ve döküntülere neden olan bir cilt hastalığıdır. Tıp dilinde 'herpes zoster' adını almıştır. Halk arasında ise 'gece yanığı' olarak bilinir. Zonada belli bir bölgeyi etkileyen döküntüler, birlikte kemer ya da bant şeklinde bir görüntü oluşturan, ilk önce su toplayıp ardından kabuk tutan kabarcıklar şeklindedir. Suçiçeğine neden olan varisella zoster adlı aynı virüs zona hastalığına da neden olur. Bu virüs bir kez vücuda yerleştikten sonra vücudun bağışıklık sisteminin zayıf düşmesini bekler ve harekete geçerek zona hastalığının ortaya çıkmasına sebep olur.

Zona Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Başlıca Belirtileri:

Zona hastalığına yakalanan insanların hepsinde olmasa da çoğunda şiddetli kızarıklıklar olur. Aynı zamanda kaşıntı, yanma ya da derinden gelen bir acı da olabilir.

Kaç Günde Geçer?

Genellikle zona iki ila dört hafta sürer ve çoğunlukla tamamen geçer.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Zona (Herpes Zoster) için Deri ve Zührevi Hastalıkları (Dermatoloji) bölümüne gidilir.

Zona Hastalığı Neden Olur?

Bir kişi suçiçeği hastalığı geçirmişse varisella zoster virüsü vücuttaki bazı sinirlere yerleşmiş demektir. Suçiçeğine ve ardından zonaya neden olan bu virüs vücutta herhangi bir soruna yol açmadan yıllarca beklemede kalabilir. Suçiçeğinin ardından uzun yıllar sonra virüsün sinirlerde yeniden aktif hale gelmesiyle zona ortaya çıkar.

Virüsün neden birden bire harekete geçtiği ve zonaya neden olduğu tam olarak açıklanmış değildir. Ancak bağışıklık sisteminin zayıfladığı bir dönemi seçtiği bilinmektedir.

Hemen her yaş grubunda zona hastalığı görülebilir ancak 50 yaş üzerindeki kişilerde risk daha yüksektir. Bu durum yaşlılıkta vücudun bağışıklık sisteminin zayıflaması ile açıklanabilir. Bir yaşından önce suçiçeği geçirenler ve bir hastalık ya da kullanılan ilaçlar nedeniyle bağışıklık sistemi zayıf olanlar da yine zona hastalığına daha yatkın kabul edilir.

Zona Hastalığı Bulaşıcı Mı?
Eğer birey su çiçeği geçirdiyse, zona hastalığı olan biriyle temas etmesi kesinlikle zona hastalığı riski taşımaz. Bunun yanı sıra, henüz su çiçeği geçirmemiş bir kişi zona hastalığı riski taşır, bunun sebebi zona hastalığı kabarcıkları dokunulan sağlıklı bireye taşınmaya hazır canlı virüs içererir.

Zona Hastalığı Risk Faktörleri

Zona Hastalığının Belirtileri

 • Ağrı, yanma, uyuşma ya da karıncalanma,
 • Dokunmaya karşı hassasiyet,
 • Ağrıların meydana gelmesinden birkaç gün sonra ortaya çıkan kırmızı döküntüler,
 • Sıvı dolu kabarcıklar (genellikle kabukları açıktır ve patlamış şekildedir),
 • Kaşıntı, Ateşlenme,
 • Baş ağrısı, Işığa karşı hassasiyet,
 • Yorgunluk ve bitkinlik.
 • Zona virüsü sinirleri de etkileyebildiğinden, hastalığa müdaha edilmemesi durumunda
 • İşitme ve görme kaybı,
 • Yüz felci,
 • Kasların oynatılamaması,
 • Enfeksiyon gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Bunların yanı sıra, zona hastalığında yaşanan ağrılar bazen, kalp, akciğerler ya da böbrekleri etkileyebilmektedir. Öte yandan bazı zona hastalarında ise, her hangi bir ağrı oluşumu gözlenmeyebilir.

Zonaya yol açan virüs sinir köklerine yerleşen bir virüs olduğundan, zona ağrıları da oldukça şiddetli olabilir. Sırt, göğüs, karın, kalça, kol, bacak, boyun, baş ve yüz bölgeleri zona hastalığının etkilediği bölgelerdir. Zona şikayeti bu bölgeler arasında en çok göğüs ve başta görülür.

Zona Hastalığı Tedavisi

Zona hastalığının anında tedavisi yoktur. Hastalık kendi gidişatını izlemek zorundadır. Buna rağmen, semptomları yatıştıran ve varicella zoster virüsüyle savaştığı kanıtlanmış bir takım tıbbi tedavi yöntemleri vardır:

Evde Zona Hastalığı Bakımı

Doktorunuzun reçetelediği muhtemel ilaçlara ek olarak, zona hastalığı tedavisinin çoğu, evde kendi başınıza yapabileceğiniz, belirtileri yatıştırabileceğiniz ve komplikasyonları engelleyebileceğiniz bakımı da içeriyor.

Eğer durumununuzda herhangi bir değişiklik olursa doktorunuzu arayın, örneğin, kızarıklığınız yayılıyor ya da ağrınız artıyorsa. Doktorunuz, zona hastalığınızı bakım planınıza göre uyarlayacak ve sizi iyileşme yolunda tutacaktır.İşte evde uygulayabileceğiniz öneriler;

Zona Hastalığı Kansere Dönüşür mü?

Zona hastalığı varisella zoster virüsünden kaynaklanan viral bir enfeksiyondur, kanser belirtisi değildir. Daha önce suçiçeği geçiren herkes zona hastalığına yakalanabilir.

Aynı zamanda zona hastalığı kansere dönüşmez, lakin zona hastalığının tekrarlamasına sebebiyet verebilirler.

Zona Hastalığı Bitkisel Tedavi

Yorumlar (2)

 1. CelalS

  -Kalmosan adlı pembe losyonu kabarcıkların üzerine hassas deri iyileşene kadar sürdüm. Hem acıyı alıyor hem iyileştiriyor.
  -APİKOBAL isimli B1,B6 ve B12 kompleksi ilacı günde 1 kere aldım.
  -Valtreks isimli ilacın 1000 miligramlığını 2 hafta süreyle her gün 1 defa aldım.
  Denediğim bir sürü ilaç içinde en fazla bunların faydasını gördüm.

 2. Mehmet

  Merhaba Kafasında Zona Hastalığı Geçiren Babamızın ağrıları hala geçmedi Tedavisini Bilen Varmı? Hastamız 80 Yasında Bilen Var İse Yardımcı Olurmusunuz

Sonraki yazı yükleniyor...