Zor Geçen Doğum Sancısı ve Doğum

Zor Geçen Doğum Sancısı ve Doğum

Doğum, her biri farklı amaca, sürece ve farklı zamanlamaya sahip üç aşamaya ayrılabilir. Bir araya gelince bu aşamalar doğum sancısı olarak adlandırılır. Doktorunuz, yaşadığınız doğum sancısını takip ederek güvenli ve normal doğum sancısıyla anormal ve muhtemelen size ve bebeğinize zarar verecek doğum sancısını ayırt edebilir. Doğum sancısını, doğum anormalliklerini teşhis ve tedavi etmek için kullanmak hastanede geçireceğiniz süreyi kısaltmaz ancak doğumu daha etkili ve güvenli bir hâle getirerek bebeğinizin hayata daha iyi bir şekilde başlamasını sağlar.

Tanımlar

Doğuma yaklaşıldığında ortaya çıkan anormalliklerin saptanması için birkaç tanımın kullanılması faydalı olacaktır. Bunların bazıları değiştirilebilir olsa da bazılarının farklı sonuçları, farklı çözümleri ve farklı anlamları vardır.

Doğum Aşamaları
Doğumun ilk aşaması, doğuma bir hazırlık olan rahmin açılmasıdır.
Doğumun ikinci aşaması, rahmin açılmasından bebeğin doğumu başlayana kadarki zaman aralığıdır.
Doğumun üçüncü aşaması, bebeğin ve plasentanın doğmasıdır.
Disproporsi sefalopelvik, fetüsün kafasıyla annenin pelvisin boyutlarının uyuşmadığı durumdur. Bu durum, doğumun ilk aşamasının uzamasına neden olur.
Distosi, doğum sancısının veya doğumun zor geçmesi anlamına gelir.
Omuz distosisi, bebeğin omzunun doğum kanalına sıkışması sonucunda doğum sancısının ve doğumun zorlaşması anlamına gelir.
Oksitosin, rahmin kasılmasına neden olan hipofiz bezinin salgıladığını bir hormondur. Pitocin olarak da bilinen sentetik oksitosin genellikle rahmin kasılmasını sağlamak için verilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...